5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Co se stane, když jedete na nákup s formulí 1 - Netušené problémy nadaných dospělých

Co se stane, když jedete na nákup s formulí 1 - Netušené problémy nadaných dospělých

Autor: Dalibor Špok | Datum: 1.3.2013 | Vydání: 3/2013

Kdo je nadané dítě, na tom se poměrně snadno shodneme. Jdou mu lehce školní předměty, počítač obsluhuje na úrovni středoškoláka a mimoškolní program má nabitý zájmovými činnostmi. Položili jste si však někdy otázku, co se stane s nadaným dítětem, až vyroste?

Co se stane, když jedete na nákup s formulí 1 - Netušené problémy nadaných dospělých

Nadané děti potřebují pomoc a odlišný přístup, aby byly jejich talenty skutečně rozvíjeny. Existuje poměrně dobrá podpora ve formě nadací, občanských sdružení, knih, specializovaných škol i povědomí o problematice rozvoje nadání mezi pedagogickou veřejností. Co se však stane s nadaným dítětem, když dospěje? Mnoho lidí se domnívá, že se z něj stane „chytrý“, ale jinak normální dospělý. Nadanost dítěte chápou jako vývojové zrychlení – rychleji vystuduje vysokou školu, což ho rychleji připraví na start do skutečného života. A v tom bude díky své chytrosti a nadání excelovat. Zdá se nám, že není důvod, proč bychom měli těmto lidem rezervovat místo v psychologických poradnách...

Nejde jen o vyšší IQ

Realita je však odlišná. Psychologické studie opakovaně ukazují, že nadání není pouze kvantitativním rozdílem ve schopnostech zpracování informací. Neznamená pouze to, že Ivánek má o 30 bodů vyšší IQ, lepší schopnosti se učit, že má rychlejší logické myšlení… Osobnost a psychické funkce nadaných lidí jsou odlišné také na úrovni emoční, motivační, sociální.

Představte si situaci, kdy chcete dojet formulí 1 na nákup do nejbližšího supermarketu. Samozřejmě že máte nejrychlejší a nejdražší auto, k těmto kvantitativním rozdílům však připočtěte mnohé další: Máte zároveň také auto, které asi rozbijete na prvním výmolu. Auto, s nímž nenaberete benzin u první pumpy, protože jezdí na speciální směs. Zmoknete v něm už při lehkém dešti. Nezacouváte na parkovací místo, protože nemá zpátečku. Máte totiž nejrychlejší, ale PRÁVĚ PROTO také ODLIŠNÉ auto.

Z nadaných dětí nevyrůstají normální, ale nadaní dospělí, kteří jsou ve svém fungování podobně rozdílní, jako se nadané děti liší od těch běžných. V dětství je odlišnost zjevná, protože jde o období věkových norem a neustálého kolektivního srovnávání. V dětství se tleská za říkanku, za model letadla, za matematickou olympiádu. V dospělosti se však za nadanými lidmi zavřou dveře stovek rozličných pracovišť a sociálních prostředí, v nichž úspěch zdaleka není založen jen na chytrosti, inteligenci a schopnosti rychle chápat vztahy a už vůbec ne na jedničkách nebo kreativních nápadech. K úspěchu potřebujete naopak také schopnost nebýt kreativní, nebýt znuděn rutinou, být konformní, mít schopnost provést úlohu ani ne tak dobře, jako rychle (tedy polovičatě), schopnost vydržet ve specializovaných aktivitách bez možnosti dalšího učení, schopnost nevytvořit výsledek perfektní, ale třeba zbytečný, protože si to přeje šéf… to asi znáte sami.

Podívejme se na typické vlastnosti nadaných dospělých a na to, jak se mohou konkrétně projevovat. (Ne u všech najdeme všechny uvedené charakteristiky, podáváme zde jakýsi maximální výčet.)

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 3/2013 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace