5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Čtyřletý – a neumí se podepsat? Zaostává!

Čtyřletý – a neumí se podepsat? Zaostává!

Autor: Iveta Czerná | Datum: 31.5.2013 | Vydání: 6/2013

Už několik let jsme žili ve Francii a dospěli jsme k poznání, že náš tříletý syn potřebuje dětský kolektiv. Zapsali jsme ho tedy do školky – od té doby jsou pro mne malí Francouzi hrdinové. Varovat mě mělo již setkání s paní ředitelkou, která neskrývala, že francouzská školka nemá v Evropě obdoby.

Čtyřletý – a neumí se podepsat? Zaostává!

Začátky jsou těžké, ale Kristián měl štěstí. V patnáctém pařížském obvodu s ním šla do školky bilingvní kamarádka. Louisinka se vysloveně těšila. Jenomže školka byla téměř bez hraček, pominu-li nevábný koberec se silnicí a s oprýskanými autíčky. Podobně letitá byla i zvířátka a stavebnice. Světlou a barevně vymalovanou místnost vyplňovaly hlavně lavice a malé židličky, které sice nebyly v řadách, ale jasně signalizovaly, že francouzský vzdělávací systém začíná školkou a tříleté děti čeká učení.

Jak to tedy ve školce vypadá? Na prvním místě je disciplína! Děti se učí mluvit, až dostanou slovo, a deset minut poté, co dorazí do školky, začíná výukový program. Předškoláci si nehrají s hračkami, ale mají spoustu tvůrčích dílen. Malují, zpívají, naslouchají pohádkám, učí se básničky, počítají, trénují jemnou motoriku a sportují.

„Časem přijmou pravidla hry a školka si je získá. Naše dcera se na kamarády vysloveně těšila,“ vzpomíná maminka čtyřleté Alenky. „Trošku mě ovšem zarazilo, když jsme v pololetí dostali podepsat prohlášení, že pokud dítě nebude stačit tempu probírané látky, smí zůstat ve třídě na doučování,“ líčí první zkušenosti se školkou. „Potom jsem si ale řekla proč ne, doma mluvíme jen česky, tak ať se dcera rozmluví francouzsky.“

S menším porozuměním se ale doučování setkává u rodičů francouzských dětí. Překvapuje je, že už v tomto věku děti místo skotačení na dvorku dohánějí první počty, písmenka a doplňují, co s ostatními nestihly v pracovním sešitě.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 6/2013 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace