5000
Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Dobrý den, pane, pane… kolego? Jak si zapamatovat jména

Dobrý den, pane, pane… kolego? Jak si zapamatovat jména

Autor: Jakub Pok | Datum: 28.2.2014 | Vydání: 3/2014

Snad každý se někdy dostal do trapné situace, kdy si nemohl vzpomenout na něčí jméno. Anebo se vám někdo představí, a vy vzápětí nevíte, jak se jmenuje. Co v takových situacích dělat? Oslovovat dotyčného celý večer jen „kolego“ není nejšťastnější řešení…

Dobrý den, pane, pane… kolego? Jak si zapamatovat jména

Ve světě badatelů o lidské paměti je znám experiment, kterému se říká Pekař – pekař. Tento experiment ukazuje, proč nám jména dělají takový problém. Při pokusu dali vědci dvěma skupinám pokusných osob obrázky mužských tváří. První skupině byla řečena příjmení a druhá skupina uslyšela povolání, takže u fotografií měla první skupina napsaná jména Pekař, Řezník, Kovář a druhá skupina povolání pekař, řezník, kovář atd. Následně byla oběma skupinám promítnuta pouze sada fotografií, ke kterým museli přiřadit označení. Kdo myslíte, že byl úspěšnější? Účastníci, kteří si pamatovali povolání, nebo jména? Možná tušíte, že mnohem lepších výsledků dosáhli ti, kteří si měli zapamatovat povolání.

Proč si ale stejné slovo vybavujeme hůře v případě, že se jedná o jméno? Jména jsou pro naši paměť neuchopitelné pojmy, které nemají žádný význam. V dnešní době již jména nemají žádnou souvislost s tím, co lidé dělají, kdežto v minulosti tomu bylo jinak. Kdysi se ten, kdo pracoval v pekárně a byl celý den od mouky, jmenoval pan Pekař. Dnes může být pan Řezník manažerem v bance a pan Pekař prodavačem v elektru. Vrátíme-li se nazpět k výše uvedenému experimentu, je zřejmé, že povolání automaticky vyvolávala u účastníků experimentu asociace k dané činnosti. Pravděpodobně se jim na krátkou chvíli vybavil obraz pekaře ve svém typickém prostředí, v pekárně, jak vytahuje čerstvě upečený chléb. Tento obraz zůstal v paměti uložen daleko lépe než jen slovo, které o daném člověku říká jen to, že je nositelem poměrně obyčejného příjmení. Jestliže jména ztratila jakýkoli skutečný význam, musíme si najít techniku, jak si je zapamatovat jiným způsobem.

Tipy při představování aneb Co děláme špatně

Upřímně, nemáte někdy při představování pocit, že chcete vlastně všechna ta jména hodit za hlavu? Lidé snad ani neočekávají, že si jejich jména zapamatujete. Jsou ale potěšeni, když tomu tak je. Na počátku je proto dobré si uvědomit chyby, které obvykle děláme. Těch bychom se měli pro příště vyvarovat. Celý problém se jmény začíná už s naším vnitřním postojem. Představte si, že jste na pracovní schůzce, kde se vám představí pět nových obchodních partnerů. V tu chvíli si většina lidí řekne, že tolik jmen si není možné zapamatovat a vlastně se o to ani nepokusí. Rezignují hned na začátku. Základem je správné naprogramování naší mysli. Zkrátka se připravíme na to, že my si jména prostě pamatujeme!

Za jak dlouho si myslíte, že člověk zapomene jméno představované osoby? Je to v prvních dvou až pěti vteřinách. Jenže většinou je to tak, že my ta jména ani neposloucháme! A to, co jsme si neuložili do paměti, nemůžeme zapomenout. Zpravidla se soustředíme na to, jak se u představování tvářit, jak podávat ruku, jak vyslovit své jméno, a v podstatě nevnímáme jméno představovaného člověka. Základem je tedy dobře poslouchat!

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 3/2014 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace