5000
Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Doping pro unavený mozek

Doping pro unavený mozek

Autor: Jaroslav Petr | Datum: 31.10.2017 | Vydání: 11/2017

Čím povzbudit unavenou mysl? Šálkem kávy? Energetickým nápojem? A co když pro nabuzení mozku sáhneme po něčem silnějším, například po lécích určených nemocným?

Doping pro unavený mozek

Historie duševního dopingu je dlouhá. Australští domorodci po tisíciletí žvýkali sušené listy lilkovité rostliny Duboisia hopwoodii. Stimulační účinky nikotinu obsaženého v listech duboisie jim pomáhaly snášet útrapy při putování vyprahlou pustinou vnitrozemí nejmenšího kontinentu. S konzumací kávy začali v dnešní Etiopii možná už v 9. století. Inkové si žvýkáním listů kokainovníku pravého osvěžovali mysl i tělo vyčerpané životem v nebetyčných výšinách And. Vikinští bojovníci se dostávali do agresivního transu zřejmě i s přispěním psychoaktivních látek z hub, např. muchomůrky červené, či některých rostlin, např. vřesny bahenní. Také výdej alkoholu před bitvami patřil k osvědčeným receptům k posílení bojové morálky.

Armáda na pervitinu

Moderní farmacie dodala armádám „životabudiče“ syntetického původu. Na začátku druhé světové války zabrali Němci Francii prakticky bez boje jedinou bleskovou ofenzivou i díky 35 milionům tablet pervitinu. Vojáci wehrmachtu polykali drogu každých pět či šest hodin a pod jejím vlivem vydrželi pochodovat bez přestávky dva dny a dvě noci. Dokonale tak zaskočili mnohem početnější a lépe vyzbrojenou spojeneckou armádu. I proto patřily chemičky produkující pervitin k vytipovaným cílům náletů britských bombardérů. Vyřadit z činnosti se je však podařilo až v roce 1945. I to nakonec přispělo k výraznému poklesu bojového odhodlání a kapitulaci německých vojsk. Na druhé straně fronty tvořil nedílnou součást výzbroje vojáků amfetamin, kterého spojenci spolykali 72 milionů tablet. Vydatně si jím pomáhali třeba britští piloti během úporných bojů v bitvě o Anglii. Také při vylodění na plážích Normandie 6. června 1944 se hnali vojáci proti německým obranným liniím s podporou amfetaminu. Odhaduje se, že během druhé světové války spolykali vojáci na všech frontách okolo 200 milionů tablet se stimulačními látkami. Ani novodobé válčení se bez stimulantů neobejde. Platilo to o válce ve Vietnamu, kam bylo dovezeno z USA více než 200 milionů dávek. Psychofarmaka sehrála svou roli i ve válce v Perském zálivu. V současném konfliktu s Islámským státem se dočkal masového použití lék fenetylin potlačující strach, únavu i bolest.

Dopující studenti a profesoři

Po povzbuzení mozku sahají lidé i v mírových podmínkách. Vysoká poptávka po duševním dopingu panuje na univerzitách. S nabídkou tablety slibující vyšší výkony mozku se střetnou během studia dvě třetiny amerických vysokoškoláků. Polovina z nich neodolá pokušení. Nejčastěji sahají po lécích určených pro lidi stižené poruchami soustředění a hyperaktivitou. Oblibě se těší např. metylfenidát. Někdo si pomůže tabletami nárazově před těžkými zkouškami a testy. Řada studentů ale užívá povzbuzující prostředky pravidelně a některým slouží jako rekreační droga v naději, že pod jejich vlivem budou duchaplní při večírcích. Na evropských univerzitách je podle všeho podíl dopujících studentů podstatně nižší než v USA. V Německu by podle některých studií mohlo dopovat méně než 5 % vysokoškoláků, podle jiných zdrojů ale bere stimulující látky každý sedmý či osmý.

Dopuje se i na druhé straně kateder. Univerzitní profesoři totiž čelí možná ještě většímu stresu než studenti. Snaží se stíhat výzkum a publikaci výsledků, výuku, zasedání nejrůznějších komisí a výborů, účast na konferencích a vedle toho by si rádi vyšetřili čas i na odpočinek a rodinný život. Není divu, že k jejich oblíbeným drogám patří lék modafinil určený k léčbě poruch spánku. V anonymní anketě vědeckého časopisu Nature se přiznala k užívání duševního dopingu pětina akademiků. Obvykle se ale udává podstatně nižší podíl dopujících profesorů.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 11/2017.


Hodnoťte a doporučte:Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace