5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Hračka v podobě zbraně mi přijde zvrácená

Hračka v podobě zbraně mi přijde zvrácená

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 27.11.2015 | Vydání: 12/2015

V centru odborného zájmu psycholožky Simony Horákové Hoskovcové je výzkum psychické odolnosti dětí. A protože v předvánočním čase v souvislosti s dětmi nejčastěji myslíme na hračky, stočilo se naše povídání na situace, kdy se rodičovské výchovné snahy dostávají do střetu s dětským přáním.

Hračka v podobě zbraně mi přijde zvrácená

Někteří odborníci zastávají názor, že genderové role jsou víc společenská než biologická záležitost. A když kupujeme holčičkám panenky a klukům auta, pomáháme tím udržovat „zastaralé genderové stereotypy“. Doporučují hračky genderově neutrální. Jak to vidíte?

I kdyby rodiče vybírali zásadně jen neutrální hračky, před okolními vzory dítě stejně neuchrání. Při extrémně generově neutrální výchově je docela dobře možné, že se dítě časem v rámci revolty těmto snahám postaví a půjde do opačného extrému. Já jsem při výběru hraček pro větší otevřenost. Dnes už nejsou genderové role tak striktně oddělené, jako tomu bývalo dříve, není tak těžké být víc přístupní tomu, jakou hračku si děti zvolí.

Jako matka mám vlastní zkušenost s tím, že děti měly stejnou sadu Lega Dupla, kde jsou kostičky a panáčci. A přesto si s tím kluk hrál jiným způsobem než holka. Bylo jim kolem dvou let, takže nebyly ovlivněné vnějším prostředím. Dcera si posadila panáčky kolem stolu a hrála sociální hry, syn stavěl auta, věže a domy. To pozorování mě posunulo k většímu vnímání biologického základu genderového chování.

Možnost volby by měla nabízet školka. Moudrá učitelka neodhání dívky od „klučičích“ hraček a opačně. A nedopustí, aby si někdo dělal legraci z kluka, který si hraje s kočárkem.

Ale umím si představit, že chlapeček, který si přeje panenky, vzbudí v rodině ostražitost, zejména u tatínků. Obávají se, že je v synovi málo mužství. Může to být opravdu signál budoucí odlišné identity?

V raném dětství ještě ne. Do šestého roku věku děti nemají ustálenou představu o pohlaví, je celkem normální, když dítě ve čtyřech pěti letech nepovažuje pohlaví za něco trvalého. Je pravda, že zvlášť tatínkové jsou na to citliví, mají obavy, aby kluk nebyl změkčilý. Ale v tomto věku není ostražitost na místě, naopak pro dítě je důležitý hlavně respekt k jeho osobě a přijetí – a to i v případě, když uvidím nějaké projevy, které mi nezapadají do vlastního obrazu ženy nebo muže.

Jak se projevuje to, že dítě nepovažuje pohlaví za něco trvalého?

Na to mám hezkou vzpomínku, když sousedovic holka poprvé viděla mého syna rozbaleného. Byl V centru odborného zájmu psycholožky Simony Horákové Hoskovcové je výzkum psychické odolnosti dětí. A protože v předvánočním čase v souvislosti s dětmi nejčastěji myslíme na hračky, stočilo se naše povídání na situace, kdy se rodičovské výchovné snahy dostávají do střetu s dětským přáním. miminko, jí byly čtyři roky. Podívala se na něj a povídá: No jo, má pindíka, je to kluk. Ale to bude dobrý, z toho vyroste. Malé děti mají představu, že se pohlavní může změnit.

Ale dnes je i naše zralá představa, že pohlaví je něco trvalého, nabouraná tím, že medicína změny pohlaví reálně umožňuje. To nám může někdy komplikovat způsob, jakým o tom s dětmi mluvit. Říkat předškolákům, že někdo je kluk a možná klukem zůstane, protože většina lidí se nezmění, ale někteří, když budou hodně chtít, tak ano – je trochu komplikované. Pro menší děti je lepší jednoznačnost. O variabilitě se můžeme bavit později, když na to přijde řeč. Naplno to jde od puberty, kdy to dospívající začne zajímat.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 12/2015 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace