5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Když jsou domy na všech kontinentech stejné, je to špatně

Když jsou domy na všech kontinentech stejné, je to špatně

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 30.9.2015 | Vydání: 10/2015

Eva Le Peurec patří k nejúspěšnějším českým architektům a architektkám, kteří se prosadili ve světové konkurenci. Podle jejího návrhu vyrůstá u Šanghaje město pro milion lidí. Je zároveň jediným Čechem, jehož mrakodrapy se v zahraničí skutečně stavějí. Bydlela už ve čtyřech světadílech, jejím současným domovem je Nová Kaledonie, kde žije s francouzským manželem a synem.

Když jsou domy na všech kontinentech stejné, je to špatně

Architektura, zejména pokud jde o velké projekty, je pořád více „mužský svět“. Jaké to je prosadit se v něm jako žena? Navíc v cizině…

Pokud se člověk chce prosadit v cizině, je jedno v jakém oboru, musí být vždy lepší než ti kolem. Jak říkáte, architektura je navíc specifická tím, že se jedná o velmi „macho“ disciplínu. Je nesmírně těžké se zde prosadit a vyšachovat šedesátileté americké architekty, jejichž ego a sebevědomí jsou větší než mrakodrapy, které navrhují. Postupem času ale dojde nejen vám, ale hlavně vašim klientům a nadřízeným, že i jako mladá žena můžete mít lepší nápady a provedení než tito architekti na vrcholu kariéry. A pak už je to otázka tvrdé sebediscipliny, abyste si tuto pozici udržela. S každým novým projektem musíte přijít s něčím novým, lepším než ostatní…

Jste ctižádostivá a cílevědomá už od dětství? Čím jste vlastně chtěla být, když jste byla malá?

Myslím, že tu ctižádost mám v povaze od dětství. To je něco, co se nedá časem nabýt.

Je to předem dané. Už jako malá jsem měla nutkání cestovat, proto jsem chtěla být letuškou a hned poté architektem. Obě profese jsem nakonec zkusila a u architektury už zůstala.

Vybaví se vám situace, kdy jste měla chuť se na všechno vykašlat?

Chuť se na všechno vykašlat máte přirozeně pokaždé, když musíte zrušit svoji dovolenou či Vánoce s rodinou kvůli projektu. Když zjistíte, že máte osobní zodpovědnost za projekt za 75 miliard korun, dostaví se i obavy z „velkého sousta“. Musíte ale jednat s klidem pokerového hráče, protože jste to právě vy, kdo musí uklidnit svého klienta i šéfa, že máte věc plně pod kontrolou.

Klid pokerového hráče – i tohle máte v sobě, nebo jste se to učila?

Učila, to bohužel nemám dané, jsem spíše emotivní typ. Asiaté ale své emoce neprojevují, mají je pod kontrolou. I proto je velmi složité s nimi obchodovat, protože nikdy nevíte, na čem jste. Číňané jsou mimochodem výborní obchodníci, nikde, a to ani v Americe, jsem nezažila tvrdší kapitalismus než právě v Číně. „Dělat business“ jsem se naučila právě tam od svých čínských šéfů. Považuji to za lepší průpravu než jakékoli studium MBA.

Využívala jste někdy služeb kouče nebo mentora?

Nevyužívala, myslím, že máme odpovědi na všechny naše otázky ukryté v sobě a měli bychom se spíše zaposlouchat sami do sebe a dát na naši intuici než konzultovat s někým cizím. Mne osobně intuice nikdy nezklamala. A pokud potřebuju znát na něco názor druhé osoby, volám svému manželovi nebo rodičům. Poté, co jsem se stala sama matkou, jsem pochopila, že maminky to s námi myslí vždycky dobře, i když se to tak někdy nemusí jevit.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 10/2015 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace