5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Když naše tělo promlouvá za nás

Když naše tělo promlouvá za nás

Autor: Ing. Iva Sehnalová | Datum: 28.5.2015 | Vydání: 6/2015

Znáte pocit, kdy druhý něco říká a vy z tónu hlasu a výrazu tváře poznáváte, zda větu myslí vážně, nebo jako ironii či žert? Tak to znamená, že skutečný obsah sdělení jste vyčetli z jiných signálů, než jsou slova.

Když naše tělo promlouvá za nás

Této oblasti komunikace se říká neverbální neboli řeč těla. Částečně má tuto dovednost každý člověk vrozenou, ale lze ji zdokonalit.

„Čím více jsou v komunikaci zahrnuty pocity a emoce, tím více narůstá význam neverbální složky. Psychologické výzkumy přinesly provokující zjištění, že na celkovém účinku projevu se podílí přibližně 55 % výraz tváře a pohyby těla, 38 % vokální, hlasová charakteristika řeči a pouze asi 7 % výsledného efektu je dáno obsahem řečeného. Jedná se samozřejmě o čísla průměrná, přesto stojí za zamyšlení,“ poukazuje na důležitá fakta lektorka a koučka Ing. Iva Sehnalová z poradenské a servisní společnosti Everesta.

Člověk, který rozvine dovednost číst řeč těla druhých lidí, získá možnost:

• sledovat vlastní řeč těla a ovlivňovat svoje komplexní sdělení,

• číst během rozmluvy řeč těla partnera, poznat, co se v něm děje a reagovat vhodně a včas.

V obou případech je výsledkem lepší dorozumění, pochopení i vztahy. Zpravidla nám nevadí jiný názor, ale konflikt vyvolává forma sdělení. Neverbální signály jsou totiž často nevědomé a podávají pravdivější obraz o skutečných postojích.

Prvky neverbální komunikace

MIMIKA – VÝRAZ TVÁŘE

Mimika je v neverbální komunikaci mimořádně důležitá. Tvář jako celek je dobře vidět a můžeme z ní číst. Strach, překvapení, úzkost, rozpaky, pohrdání i pobavení snadno vyčteme. Nakrčení obočí a čela, postavení koutků, svraštění nosu a další signály mluví beze slov. Nedávno byl vysílán seriál Anatomie lži, v němž vyšetřovatel pracoval právě s mimikou obličeje a proměřováním vzájemného postavení prvků tváře usuzoval na vinu, nevinu.

OČNÍ KONTAKT

Základním signálem u očí je velikost zornic. Když nás něco zaujme, zornice se rozšiřují, naopak při přemýšlení se zornice zužují. Velmi důležité také je, na kterou oblast partnerova těla upíráme při rozhovoru pohled a je-li pohled aktivní a dlouhý. V západoevropských zemích je běžné udržet oční kontakt 2–4 sekundy. Delší pohled do očí signalizuje sympatie, pokud budou oči přivřeny, může jít o signál k boji nebo soupeření.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č.6/2015 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace