5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Když se řekne vlčí děti

Když se řekne vlčí děti

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 3.7.2013 | Vydání: 7-8/2013

Známe to z přírodopisných filmů: člověk odchová opuštěné mládě divokého zvířete a pak se dlouho trpělivě snaží o jeho návrat do původního prostředí. Napjatě čeká, jak to dopadne. Co když se situace obrátí a adoptivním rodičem se lidskému mláděti stane zvíře?

Když se řekne vlčí děti

Tarzana vychovaly pralesní opice, Mauglí vyrostl ve vlčí rodině, dvojčata Romula a Rema odkojila vlčice tak zdárně, že za pár let založili Řím a „věčné město“ nese ve znaku vlčici dodnes. Mají literární příběhy a pověsti o dětech vychovaných zvířecími rodiči oporu ve skutečných událostech? A co z takového nemluvněte vyroste? Vlk asi těžko. A člověk? Jestlipak by Romulus a Remus byli vůbec schopni cokoli založit?

„Slovo lupa má v latině dva významy. Nejen vlčici, ale i prostitutku. Je otázka, kým byli oba chlapci vlastně odkojeni. Druhá varianta by jim v zakládání Říma nikterak nebránila,“ soudí Stanislav Komárek, biolog, filozof a historik přírodních věd. Pokud bychom uvažovali v intencích pověsti, pak by podle profesora Komárka museli chlapci nejpozději tak ve dvou letech věku vlčí rodinu opustit a přesídlit do lidské – jinak by se jejich „zakladatelský potenciál“ dramaticky snižoval. I na to ovšem pověst pamatuje – chlapce našel pastýř Faustulus a vychoval je spolu se svými dvanácti syny.

Kamala a Amala

Nicméně případy dětí vyrůstajících mezi vlky skutečně existovaly a v minulosti byly patrně daleko častější, než bychom si mysleli. „V oblastech, kde se vyskytovali vlci a kde byl dostatek kojenců volně ležících v terénu, například odložených matkami pracujícími na poli, v horších případech byli ‚nadbyteční‘ kojenci odkládáni do lesa, se občas stávalo, že některá z vlčic se zmíněného kojence zmocnila, odnesla si ho do doupěte a tam ho odchovávala. Těžko se už vyšetří, jestli to bylo po ztrátě vlastních mláďat, nebo i bez ní. Dříve byly vlčí děti známé i v Evropě. Například J. A. Komenský zaznamenal asi pět dobových případů, “ vysvětluje Stanislav Komárek. Později byly vlčí děti s ohledem na počet lidí a vlků četnější spíše v Asii.

„Nejlépe zdokumentovaný je případ z roku 1929 z Bengálska, kde byly z vlčího doupěte vykopány dvě holčičky, později pojmenované Kamala a Amala. Jedné byly tak dva roky, druhé tak asi sedm. Obě byly u vlků takříkajíc zcela inkulturované. Běhaly po čtyřech – po kolenou a ploskách rukou, byly aktivní v noci. Když už nebyly s vlky, chtěly aspoň psy, ne lidi. Jako potravy se dožadovaly masa. Etologií značně připomínaly své domestikovatele,“ pokračuje Stanislav Komárek. Také emoce, zejména ty negativní, projevovaly „po vlčím“ – vrčely a cenily zuby.

„Děti přišly do sirotčince, který vedl pastor jménem Singh, což byl muž bohabojný, méně však psychologicky vzdělaný, takže to, co by nás dnes o vlčích dětech zajímalo, v knize, kterou o nich napsal, bylo uvedeno jen rudimentárně nebo to autor úplně pominul,“ vysvětluje odborník.

Co tedy dál o holčičkách víme? Žádná se nedožila dospělosti. Obě zemřely ještě v dětském věku. „Ta mladší, Amala, která dělala rychlejší civilizační pokroky, asi po roce. Starší Kamala se nedožila puberty. Chladná a vlhká vlčí nora není pro malé dítě nejlepším biotopem, obě dívenky zemřely na zánět ledvin, který si uhnaly z nastuzení.“ Přestože Kamala žila v lidské společnosti déle, pokroky dělala jen velmi zvolna. Profesor Komárek pokračuje: „Trochu mluvit i chodit po dvou nohách se nakonec naučila, dokonce i něco málo pracovat – předení juty nebo něco na tento způsob. Šlo to velmi špatně, měla v sirotčinci konfl ikty s ostatními dětmi, které se jí zčásti posmívaly a zčásti bály.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 7-8/2013 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 3, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 1 / nových příspěvků: 1

6666
Výroční konference Škola komunikace