5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Krásně česká cvičení

Krásně česká cvičení

Autor: Jaro Křivohlavý | Datum: 7.5.2008 | Vydání: 5/2008

Není zvykem psát recenze cvičebnic. Publikace Jitky Suché však běžné pojetí cvičebnice daleko přesahuje, a to jak pojetím, tak zpracováním.

Tematika paměti a potřeby jejího cvičení se stává stále naléhavějším úkolem, který stojí nejen před učiteli, ale i před psychology. Přesněji řečeno: nejen před psychology, kteří se zabývají pamětí, ale celou šíří kognitivní psychologie, kde paměť hraje klíčovou roli.

Pravdou je, že se v poslední době u nás objevila řada cvičebnic paměti, a to jak překladů z cizích jazyků (z francouzštiny, angličtiny, němčiny), tak domácího původu. Tyto učebnice mají běžný soubor úkolů, který je možno sledovat již od dob Ebbinghause, který se jako první psycholog zabýval experimentálním výzkumem paměti. Existují i učebnice paměti, které běžný repertoár zužují tak, aby vyhovoval např. potřebám kurzů trénování paměti pro seniory, případně ještě specifičtěji pro pacienty s Alzheimerovou nemocí. Do zmíněného souboru učebnic paměti přichází nyní něco pozoruhodného.

Kniha obsahuje 102 praktických cvičení paměti. Některé jsou zaměřeny na dlouhodobou paměť, další na paměť krátkodobou. Opomenuty nejsou ani s pamětí související kognitivní funkce: koncentrace pozornosti, logické uvažování a matematické dovednosti.

Co mě však na knize nejvíce nadchlo, byla mimořádně bohatá slovní pohotovost autorky a její vynalézavost - jak v úpravě stávajících cvičení, tak vynalézání nových, neobvyklých cvičení. A při tom všem se na každé stránce setkáváme s bohatou zásobou českých slovních výrazů. Jinak a přesněji: práce je krásně česká. Co to znamená, to pochopíme, když ji porovnáme s obdobnými cvičebnicemi paměti, které byly do češtiny (často otrocky) přeloženy - při vší úctě k dobrým překladatelkám, které se zadanými cizojazyčnými termíny statečně bojovaly.

Kdo si chce oddychnout od každodenní práce, poradovat se s bohatou češtinou, setkat se s tím, s čím se dosud nikdy nesetkal, trochu si procvičit paměť, případně se podívat na nejzákladnější logiku myšlení, tomu knihu vřele doporučuji.

Jitka Suchá: Cvičení paměti pro každý věk. Texty na paměť a logiku (Portál, Praha 2007)


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace