5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Lutz Müller, Anette Müller (ed.): Slovník analytické psychologie

Lutz Müller, Anette Müller (ed.): Slovník analytické psychologie

Autor: Jiří Šípek | Datum: 1.11.2006 | Vydání: 11/2006

Je to již na první pohled pěkná kniha v tmavomodrém přebalu s mandalou na přední straně. Editoři přizvali ke spolupráci přes šedesát autorů z Německa, Rakouska a Švýcarska a výsledkem bylo v roce 2003 vydání zasvěceného slovníku věnovaného analytické psychologii.

Hesla mají podobu odborných pojednání, nikoli tedy pouhých interpretací odborných termínů. Za vlastní výkladovou částí následuje přehled odborných profilů autorů, bibliografie C. G. Junga a všeobecná literatura využitá v textu. Literatury je obdivuhodné množství (26 stran hustého textu). Dále je připojen přehled základní literatury vydané v češtině a odborných periodik včetně internetových odkazů. Vše uzavírá rejstřík hesel.

Znalce analytické psychologie nepřekvapí obsahová šíře a barvitost hesel. Stačí, když vybereme písmeno B, pod nímž mimo jiné nalezneme hesla: Básnictví, Behaviorální terapie, Biologie, Blázen, Boj s drakem, Borderline, Buddhismus, Bytostné já… Na podobné oscilování jsme ostatně zvyklí z četby díla C. G. Junga. Jeho příznivci u něj oceňují právě ono široké uchopení života od jeho tajemných a mýtických stránek až po vědeckou exaktní analýzu. Ne nadarmo se o jungiánství hovoří jako o stálém hledání a vyrovnávání protikladů; snaze, která však nikdy nekončí, protože když už se zdá, že rovnováhy je dosaženo, vynořuje se další moment, další síla anebo závěr v podobě otazníku, neznáma či paradoxu. Právě v pěkné předmluvě editoři ukazují na hojné protiklady a paradoxy, se kterými analytická psychologie pracuje a které byly i součástí Jungova života. „Jen paradox je schopen přibližně zachytit plnost života…,“ citují Junga editoři.

Všechna hesla jsou zpracována s pověstnou německou důkladností a za použití mnoha odkazů na odbornou literaturu. Zajímavá je šířka záběru. Těžiště je pochopitelně v tématech analytické psychologie, ale přidružena jsou i hesla volně navazující, jako například Coaching, Coping, Kyberprostor, Muzikoterapie, Teorie systémů, Výzkum kojenců a další. Řada čtenářů to může vítat, jiní tím mohou být vyrušováni. Jsem přesvědčen, že právě tento charakter publikace odpovídá samé podstatě jungiánství - stálému otevírání se do všech možných stran a vstřebávání rodících se tendencí v okolí, napojování se na ně, reagování, vyrovnávání tlaků atd. Traduje se, že Jung sám neměl rád termín „systém“ ve spojitosti se svým učením. Jak je také možné systematizovat něco tak měnlivého, jako jsou symboly? Jung o nich stále pochyboval, jak opět dokládají editoři: „Zítra se mohou změnit. Jsou to jen narážky, něco naznačují, slabikují a často bloudí. Zkoušejí ukázat určitým směrem, totiž k oněm temným horizontům, za kterými je skryto tajemství bytí“ (s. 6). Publikaci považuji za mimořádně zdařilou a také do češtiny velmi dobře přeloženou.

Praha, Portál 2006, 496 s.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace