5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Můžou nás emoce oklamat?

Můžou nás emoce oklamat?

Autor: Taťána Nováková | Datum: 29.8.2017 | Vydání: 9/2017

Jak poznáte, že se vám někdo líbí? Asi nebudete jediní, pokud je vaším identifikačním faktorem šimrání, nebo jak se také říká, „motýlci“ v břiše či srdce tlukoucí jako o závod. Ale ukazuje nám pocit v břiše opravdu naše skutečné city? A jak moc se na něj spoléháme?

Můžou nás emoce oklamat?

Donald G. Dutton a Arthur P. Aron přišli v roce 1974 se zajímavým zjištěním. To, co si mnozí z nás na první pohled vykládají jako přitažlivost, může být jen klam způsobený stresem. Studie, známá také jako „experiment s mosty“, byla uskutečněna s cílem dokázat, že lidé špatně vyhodnocují příčinu svého vzrušení. V severním Vancouveru v Kanadě byly vybrány dva mosty. První most se táhne ve výšce sedmdesát metrů nad řekou, je velmi úzký a vratký. Druhý je naopak bytelný, bezpečný a nachází se pouze tři metry nad malým potůčkem.

Muži špatně interpretují

Výzkumníci najali mladou a atraktivní ženu, která se postavila nejprve na jeden, poté na druhý most a zastavovala kolemjdoucí muže s prosbou o pomoc s vyplněním dotazníku. V něm mimo jiné měli uvést momentální míru úzkosti a jak moc je žena na mostě podle nich přitažlivá. Ta jim na rozloučenou dala své číslo a řekla, že jí mohou zavolat, kdyby měli zájem o více informací ohledně studie. Kolik z nich zavolalo?

Pouze dva z celkového počtu šestnácti mužů oslovených na bytelném, nízkém mostě se ženě skutečně ozvali. Avšak z mužů, kteří šli po nebezpečném a vysokém mostě, jich zavolala více než polovina. Podle vysvětlení autorů studie byli muži na vratkém mostě více ve stresu, nervózní a špatně si interpretovali znaky, jež vykazovalo jejich tělo – ono bušící srdce, pocení a šimrání v břiše. Vyhodnotili je jako přitažlivost k ženě, a proto měli větší tendenci zavolat.

A jak na tom byly ženy?

Stejný princip byl uskutečněn také s opačným pohlavím, kdy na mostě čekal atraktivní muž. Reagovaly ženy stejně? První rozdíl byl už v tom, že ne všechny z nich byly ochotné číslo vůbec přijmout. Ze skupiny na bezpečném mostě zavolala pouze jediná ze šesti žen, které si číslo vzaly. Na nebezpečném mostě přijalo telefonní číslo sedm žen, z nichž zavolaly dvě. Jak je vidět, stále se ozvalo více žen, které šly po vysokém mostě, ale na rozdíl od mužů jsou zde jednak čísla velmi malá, a jednak se téměř neliší. Možná tedy není vysvětlení kanadského experimentu úplně přesné, ale poukazuje na zajímavou věc. Pocity strachu a nervozity se snadno dají zaměnit s pocitem přitažlivosti, tudíž záleží jen na naší interpretaci. Jak je ale možné splést si tak odlišné emoce?

Dotek reality

Z vlastní zkušenosti vím, že to jde velmi snadno. Když jsme byly s kamarádkou nedávno na pouti, táhla mě k té největší horské dráze, která tam byla. Zatímco jí bušilo srdce vzrušením, já se s tlukoucím srdcem a klepajícími se koleny potila strachem, panikou a hrůzou. Na vlastní kůži jsem tehdy pocítila, jak interpretace naší situace může psychiku ovlivnit. Automaticky jsem totiž předpokládala, že mé tělo vykazuje strach. Tím se moje obava ještě více zvětšila a začala jsem si v duchu říkat, jen ať to přežiju. Existují přece případy, kdy lidé na takových atrakcích ze strachu i omdlí. Jenže po první jízdě se mi horská dráha překvapivě líbila a byla jsem nadšená. Rozhodly jsme se, že se svezeme znovu. Když jsme stály ve frontě podruhé a mně opět tlouklo srdce jako o život, vyhodnotila jsem ty samé příznaky tentokrát jako vzrušení a nemohla se dočkat.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 9/2017 nebo v On-line archivu.


Hodnoťte a doporučte:Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace