5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Partner jako přítel

Partner jako přítel

Autor: Radka Gottwaldová | Datum: 28.2.2017 | Vydání: 3/2017

Možná se vám to taky stalo, nebo se obáváte, že k tomu jednou dojde. Máte krásný vztah, ale časem se z něj začne vytrácet blízkost. Mezi partnery se vkrádá nevraživost a nepochopení a láska se pomalu vytrácí. Ani nevíte jak, a najednou vám připadá, že vedle sebe vidíte cizího člověka.

Partner jako přítel

Pokud se nad těmito otázkami zrovna zamýšlíte, článek je přesně pro vás. Tak schválně, co si myslíte, že je nejdůležitější na vašem vztahu k partnerovi? Je to dobrý milenec, milenka? Otec/matka dětí? Máte společné záliby? Líbí se vám partner i po letech? Imponuje vám v nějaké oblasti? Jistě jsou všechny tyto body důležité, nejdůležitější však nejsou. John Gottman, významný psycholog zabývající se vztahy, tvrdil, že pokud chcete mít funkční a krásný vztah, chovejte se k partnerovi jako k příteli. Co je tím myšleno?

Kořeny důvěry

Potkali jste se někdy po letech s člověkem, kterého znáte od malička, ale dlouho jste se neviděli a najednou přeskočila jiskra? Takové vztahy bývají obvykle pevné, jelikož se jedná o člověka, kterému věříte. Kterého jste znali daleko dříve, než se z vás stali partneři. Byl to váš parťák, když jste běhali venku s ostatními dětmi, když jste měli první tajemství, když jste se vydali prozkoumávat nedaleký les a ztratili se. O takovém člověku nebudete smýšlet negativně – máte jej opravdu rádi jako přítele, ne pouze jako partnera a milence. Netvrdím, že tato důvěra vždy přeroste v lásku. Právě naopak. Většinou s přáteli z mládí zůstaneme pouze přáteli. Ale pokud se to stane, máte zaděláno na opravdu pevný vztah. A pokud jste potkali partnera až v dospělosti a rovnou navázali vztah? Nevadí, platí to samé, jen začněte budovat důvěru nyní.

Zkuste si projít následujících 5 bodů. Možná vás navedou na cestu ke zlepšení vztahu k partnerovi.

1. Přátelům si nestěžujeme

Možná máte pocit, že partner nedělá něco dostatečně. Že vám nepomáhá v domácnosti, že často hraje na počítači, že vám nekoupil hezký dárek k narozeninám, a nebo že vás neobdivuje jako kdysi? Cítíte se smutní a naštvaní? Říkáte to partnerovi často, ale nikam to nevede? Co s tím? Představte si, že váš partner je jedním z vašich přátel. Jak byste jednali v tomto případě? Předpokládám, že byste se spíše soustředili na to dobré. Bylo by dost nevhodné, kdybyste příteli například zkritizovali dárek, který není podle vašich představ. Co by si asi váš kamarád pomyslel a jak by se cítil? A proč se neptáte, jak se cítí váš partner? Možná si myslíte, že je třeba dát najevo své pocity. To jistě ano. Je však také třeba rozlišit, zda jsou tyto pocity oprávněné, zda je nutné je sdílet, nebo už si zbytečně stěžujete a zatěžujete partnera nepodstatnými maličkostmi. Buďte k partnerovi velkorysí. Tak jako jste ke svým nejlepším přátelům.

Představte si, že přijde váš přítel na návštěvu. Nejspíš budete chtít, aby se cítil u vás doma co nejlépe. Nabídnete mu kávu a zákusek. A pokud kávu nechtěně vylije, řeknete mu, že se nic nestalo. Nevyplísníte ho, že je nešikovný, jako byste možná řekli svému partnerovi. Budete se prostě snažit, aby byl u vás spokojený. Děláte to samé se svým partnerem? Dbáte o to, aby byl s vámi spokojený? Nebo chcete, aby vše bylo přesně podle vašich představ a přesně spravedlivě rozdělené?

2. Nejlepší přátele bereme i s jejich nedostatky

Jistě máte několik nejlepších přátel. Já tedy ano. Jedna má přítelkyně si ráda stěžuje, další pomlouvá druhé, jiná je nezodpovědná a impulzivní, další ráda utrácí za oblečení. Všechny jsou ale skvělé v jiných oblastech. Napadlo by mě je kritizovat? Ani náhodou! Je to jejich věc, jsou dospělé a já jejich přítelkyně. Tak proč máme tendenci kritizovat své partnery za jejich nedostatky?

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 3/2017 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace