5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Petr Zelenka o terapii po česku

Petr Zelenka o terapii po česku

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 30.11.2011 | Vydání: 12/2011

V kabelové televizi HBO právě běží seriál popisující průběh psychoterapeutických sezení. V Izraeli, kde vznikl, i v USA, které ho defi nitivně proslavily, měl značný úspěch. Velký podíl na úpravě zahraničního formátu do českého prostředí má hlavní dramaturg a režisér české verze Terapie Petr Zelenka. Na úvod jsme se ho nemohli nezeptat:

Petr Zelenka o terapii po česku

Máte osobní zkušenost s psychoterapií?

Ne, nikdy jsem na ni nedocházel. Ani mě to nikdy nenapadlo. Ale dá se říct, že jsem v obraze, hodně čerpám z literatury. K mým oblíbeným autorům patří Irvin Yalom, který průběh tera-

peutických sezení literárně ztvárňuje.

Jak se na roli psychoterapeuta připravoval Karel Roden? Navštěvoval autentické prostředí své role?

Ne, Karel vůbec není typ herecké metody Stanislavského. A sám je zkušeností z psychoterapie také nedotčený. Museli jsme mu všechno vysvětlovat úplně od začátku – jak má sedět, co nikdy nesmí udělat s rukama, s nohama, jak vyjádřit nesouhlas i souhlas. Bylo to pro něj dost náročné.

Problém třeba je, jak dát něco najevo divákovi, ale nedat to najevo pacientovi. Například nesouhlas. Normálně když točíme drama a jedna postava řekne něco, s čím druhý nesouhlasí, prostě zavrtí hlavou. Tohle terapeut nesmí udělat – ale zároveň musí divák vidět, že s tím trochu nesouhlasí. Takže může třeba jen přenést lehce váhu nebo si poposednout na židli. To je pro diváka signál, který se naučí časem číst. Pro herce to znamená omezit na minimum výrazové prostředky. Karel se to učil a dost dlouho nevěřil, že to bude fungovat. Jak jsme točili další díly, zároveň jsme stříhali ty natočené. Když jsme mu je pustili, pochopil, že to funguje.

Tento seriálový formát slavil úspěch v Izraeli i v USA. Tamní divák je na svého terapeuta nejspíš už zvyklý. Chápe, že je to člověk jako každý jiný, jen se mu snaží určitými metodami pomoct. Co český divák? Nebude mu připadat, že když se terapeut zamiluje do pacientky, jiného klienta zfackuje, a navíc se mu rozpadne rodina, nestojí jako odborník za nic?

Českého diváka, zdá se, překvapuje něco jiného. Podle některých reakcí na internetu mám dojem, že není připravený na to, že existuje několik různých škol psychoterapie, že jsou různé metody přístupu k pacientům, že psychologové mohou být různě specializovaní. Ptají se, proč pacient neleží a terapeut mu nesedí u hlavy, jak to znají od Freuda. Pro mnoho laiků se stále psychoterapie rovná psychoanalýza. Nevědí, co mají od terapie čekat – jestli nějaké hádky nebo psychické hroucení, nebo naopak snové zážitky.

Diváci, jejichž reakce jsem na internetu četl, jsou evidentně překvapení, že mezi terapeutem a klientem vzniká vztah. Myslím si dokonce, že tohle považují za největší „podvod“ seriálu, za největší licenci. Zřejmě si představují, že psycholog má dávat rady stejně jako lékař. Neuvědomují si, že tohle je typ terapie, která je i v reálu postavená na vztahu, seriál to jen využil.

No vidíte, a někteří psychologové naopak kritizují, že psychoterapeut radí až moc, že klient vůbec nedostává prostor, aby si na řešení svého problému mohl přijít sám…

To už je pak otázka, co je únosné pro dramatický tvar. Tohle je, myslím, na hranici – terapeut se dramaticky zapojuje hrozně málo, i když profesionál tuší, že by se měl zapojovat ještě méně.

Přesto je divák svědkem toho, že dva pacienti získají vhled do událostí a „zamilují si“ terapeutický proces. Jedním je mladá dívka, gymnastka, i když u ní to případně můžeme přičíst i celkovému procesu dospívání a osobnostního vyzrávání. Druhým je muž z manželského páru. I když vztah nakonec skončí rozvodem a on se na konci terapie cítí hůř než před ní, má radost, že chápe dynamiku mezilidských vztahů. To je velká naděje – ví, proč se cítí blbě, už není vláčený silami, kterým nerozumí, aktivněji se účastní vlastního života, víc se podílí na tom, co se s ním děje.

Jaké problémy jste konzultovali s odborníky-terapeuty?

Ptali jsme se na různé druhy terapií, na to, jak vypadá praxe v Česku, kolik stojí sezení. A pak jsme se ptali – to je otázka důležitá pro druhou sérii –, jestli se tu objevují žaloby. Otec jedné z postav v americké verzi žaluje terapeuta, že jeho intervence způsobila synovu smrt. Tohle náš poradce nepotvrzoval, říkal, že v českém prostředí se ještě neobjevila žaloba, ani pokus o ni.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 12/2011 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace