5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Předem určené pozici v rodině neunikneš

Předem určené pozici v rodině neunikneš

Autor: Ivana Kubešová | Datum: 6.2.2008 | Vydání: 2/2008

Psychologové se staví k rodinným konstelacím většinou zdrženlivě. V očích kritiků je však možné číst spíše strach: z magického či nevědeckého, z něčeho, co nejde kontrolovat. Rozhodla jsem se, že vyzkouším metodu rodinných konstelací na vlastní kůži. Byl to pro mě důležitý krok.

Na seminář systemických rodinných konstelací jsem se přihlásila jako psycholožka ve zralém věku, „ostřílená“ psychoterapeutickým výcvikem (Skálův institut), krátkodobými kurzy pro rozšíření technik, které používám v psychoterapii (práce s tělem, rehabilitační metoda Feldenkraisova). Prošla jsem roční sebezkušenostní skupinou pesso terapie. Nevyhýbala jsem se ale ani technikám sebepoznání, které jsou diskutované jako okrajové a sporné (např. holotropní dýchání). A k tomu životní a terapeutické zkušenosti. Měla jsem asi pocit, že mě již na mé cestě sebepoznání nemůže nic zaskočit či překvapit.

O rodinných konstelacích (dále RK) jsem se doslechla od klientů, kolegů a kolegyň. Názory se různily. Od absolutního zbožňování techniky po absolutní odsouzení. Především z odborné strany jsem se setkávala s postojem velmi negativním, nepřijímajícím tuto techniku. Ale zároveň jsem vnímala strach z něčeho „magického“ či „nevědeckého“, co nelze kontrolovat, řídit, mít nad tím přehled… Také jsem občas slyšela, co strašného se „těm lidem“ na seminářích děje, jak to neumějí zpracovat, že se tam otvírají „věci“.

Hlavní důvody nepřijímání rodinných konstelací psychology jsou:
- neprůkaznost vlivů z historie předků na klientovu osobní historii;
- jednodenní prožitkové semináře bez kontextu psychoterapeutického rámce mohou lidem více uškodit než pomoci;
- nedostatečné ošetření případných emočních projevů a reakcí;
- dogmatický přístup některých lektorů RK.

První osobní zkušenost

Protože jsem tvor zvídavý, začala mě časem technika RK lákat více a více. A tak jsem v roce 2004 zažila víkend se skupinou asi dvaceti lidí a Janem Bílým jako lektorem. Přišla jsem otevřená tomu, co bude přicházet, nestála jsem na žádné straně barikád.

Neděly se žádné „hrůzy“, i když lidé plakali, zlobili se, odporovali, klaněli se a uznávali to, co se v jejich rodě odehrálo dříve, případně se „potkali“ i s mrtvými příbuznými. Na konci semináře jsem si při své rekapitulaci uvědomila, že nemám pocit manipulace či nepřirozenosti v tom, co se událo. Počítaje v to i rozhodné vystupování Jana, který byl jistý ve svých postupech. Bylo pro mě především důležité, že jsem při konstelacích neprožívala žádné ohrožení. Z Janovy komunikace a vedení konstelací jsem cítila velkou pokoru a přijetí klienta. Nevyvyšoval se, nedával najevo, že ví, co se bude v konstelaci dít, někdy dokonce stáhl zpět krok, který udělal a neosvědčil se. Vyhovovalo mi plynutí, které provázelo konstelace, i když někdo někdy neporozuměl obrazu, který se mu vyjevil. Myslím si, že podobné momenty mohou člověka směřovat k individuální práci na sobě v rámci psychoterapie. Stejně jako obraz, který člověk nechce nebo nemůže, případně se ho bojí přijmout v daný moment.

Hodnotným ziskem bylo potvrzení důležitosti zařazení člověka do rodinného systému, se silným spojením s předky, o kterém se nediskutuje. Navázání osobní linie na kontext těch, kteří tady byli dříve než já a jejich uznání. Případně nahlížení opakujících se osudů a jejich významů v historii celé rodiny.

Zajímavá byla pro mě i skutečnost, že se v konstelacích neodpouští. Pouze se uznává to, co se stalo. (Odpouštím-li, třeba rodičům, dělám se „větší“ a porušuji harmonii systému.) Pracuje se s vnitřními obrazy klienta pocházejícími z dětství a stále se uplatňujícími v řešení situací i v dospělosti, přestože to člověku nevyhovuje.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 2/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace