5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Rodičovství ještě žádný soud nerozvedl

Rodičovství ještě žádný soud nerozvedl

Autor: Matyáš Zrno | Datum: 28.2.2017 | Vydání: 3/2017

Je současná rodina a manželství v krizi, nebo se jenom mění jejich podoba? Je možné přestat být rodičem, stejně jako přestat být partnerem? A je rozumné prosazovat domácí porody? O tom mluvíme s rodinnými terapeuty Ludmilou Trapkovou a Vladislavem Chválou.

Rodičovství ještě žádný soud nerozvedl

Jak si vysvětlujete to, že podle všech průzkumů většina lidí považuje rodinu za to nejdůležitější v životě, a přitom se polovina manželství rozpadá?

Trapková: Mně se to zdá docela logické. Právě ti lidé, kteří nemají rodinu v pořádku, po té spokojené a úspěšné rodině touží.

Dá se říct, že děti dopadnou stejně, nebo se budou snažit o opak?

Trapková: Pracujeme s množstvím rozličných osudů a pokaždé je to trochu jinak. Říká se, že co nás nezabije, to nás posílí. Složité dětství může člověka vybavit k většímu nasazení sil a hledání, aby se to povedlo. Ale bez iniciativy a bez pochopení toho, co se to vlastně v předchozích generacích dělo, samozřejmě hrozí, že zajedeme do navyklých kolejí dřív, než si všimneme.

Každá generace rodičů má přirozenou tendenci nevědomě kopírovat naučené interakční vzorce z původních rodin.

Chvála: Narážíte na důležitou věc. Na politickou korektnost, s cílem netraumatizovat znovu ty, kdo už nějakým traumatem prošli. V minulých dobách si dívka z rozvedené rodiny prošla nejen jako dítě traumatem z rozvodu, ale pak ještě znovu – protože nebyla dost dobrá nevěsta „pro hocha ze slušné (míněno nerozvedené) rodiny“. Byl to společenský handicap. Dneska se to už tak nebere, ale bohužel to neznamená, že nejde o reálný handicap. Může se projevit, až když máme děti. Opakovaně jsme viděli rodiny, kde vznikne velká nejistota ve věku dítěte, který odpovídá věku, kdy se rozpadla rodina některého z rodičů. Tehdy musí rodiče vynaložit větší práci na udržení rodiny než lidé z nerozpadlých rodin.

Je tedy rodina v krizi?

Chvála: Když se na to podíváte z hlediska kvality vztahů, tak ve skutečnosti jde za posledních několik generací o to, že se postupně přenesl důraz z pouhého rodičovství na kvalitu partnerského vztahu rodičů. Ten už nemůže být jenom formální. V mnoha tradičních rodinách platilo, že žena musela poslouchat svého muže, ať se jí to líbilo, nebo ne. To, že se dnes rodiny rozpadají, nemusí být důsledkem nezodpovědnosti, ale požadavkem na kvalitu mužsko-ženského vztahu. A to není tak špatné.

Trapková: Manželství se dřív uzavíralo, aby nastalo rodičovství a narodily se děti. A hotovo. Rozumělo se samo sebou, že manželé si jsou také partnery, tedy že nejsou spolu jen kvůli dětem, ale že by se měli mít rádi také kvůli sobě samotným. A že se tak často nedělo? To byla porucha, byla to jejich vina, byl to hřích. To se změnilo. Hřích nehřích, páry jsou stále méně ochotné konfliktní atmosféru v rodině snášet, čím dál častěji se rozvádějí, aby si ulevily. Jenže žádný soud na světě ještě nerozvedl rodičovství. Nejde to. Rodiči zůstáváme dokonce i po smrti. Každý rozvod se týká jen partnerství. A tak se čím dál častěji stává, že člověk má jinde rodičovství a jinde partnerství. Ať si to připouští, nebo ne, bude do konce života žít v tomto schizmatu. Dnes se tyto dvě dříve nerozpojitelné funkce, rodičovství a partnerství, ve velkém počtu od sebe štěpí. Někdo se tak rozhodne se vší zodpovědností a nese následky, jiný je nechce vidět a popírá je. Pak obvykle nesou následky ostatní. Pracujeme s rodinami, ve kterých se manželé rozvedou, přivedou si nové partnery a pokládají za úplně samozřejmé, že děti nového partnera přijmou. Ale to není samozřejmé! Musí se vynasnažit rodiče, noví partneři i to dítě. Je velké štěstí, když se to povede. Ale když se dítě zasekne (vlastně zůstává věrné oběma svým rodičům), umí to novému partnerovi často velmi neviditelně „solit“.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 3/2017 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace