5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Sex on-line

Sex on-line

Autor: Maria Arnautovová | Datum: 1.10.2008 | Vydání: 10/2008

Hry na internetu je možné hrát dvěma způsoby. Buď se na příběh díváte podobně jako na film a nepřemýšlíte nad tím, kdo jsou ti herci ve skutečnosti, nebo se snažíte proniknout za oponu - a riskujete, že se dozvíte něco, co jste vlastně ani vědět nechtěli.

Dlouho netrpělivě očekávaná online hra Age of Conan konečně otevřela své brány nedočkavým hráčům… A jak se dalo očekávat, nedaly na sebe dlouho čekat ani první problémy. Nemíníme samozřejmě problémy na úrovni programátorské, u nových MMORPG her se s nějakým tím programátorským zádrhelem na začátcích prostě počítá (a můžeme věřit, že tým zkušených administrátorů tento druh problémů poměrně brzo odstraní). Existují ovšem i další problémy - tentokrát způsobené takzvaně lidským faktorem.

Samozřejmě, ve hře, která se chlubí tím, že je „přístupná jen pro dospělé“, která vychází z poměrně brutálního světa barbara Conana a kde již v ukázkách můžete obdivovat napůl svlečené ženy, můžete očekávat nějaké ty pikantnosti. Záznam rozhovoru z této hry, který jeden z hráčů nedávno zveřejnil na internetu, ovšem přesto překračuje určité meze - a přináší s sebou plnou hrst otázek.

Ve stručnosti: zmíněný hráč se v herním prostředí setkal s postavou ovládanou jedním z administrátorů hry. Slovo dalo slovo - a vypadalo to, že nezůstane jen u řečí, ale že po rychlém striptýzu dojde „na věc“. To by samo o sobě samozřejmě nemuselo být nijak překvapivé, sex ke hrám určeným „jen pro dospělé“ jaksi neodmyslitelně patří. Překvapivé na této situaci jsou ovšem dvě věci: za prvé zřejmá neprofesionalita zmíněného administrátora (který ovšem kvůli zveřejnění tohoto záznamu přišel o místo) a za druhé fakt, že obě postavy i oba hráči byli muži - a v žádném případě se nejednalo o nějaký experiment s homosexuálními hrátkami. Zmíněný hráč prostě neodbytného administrátora přesvědčil, že je to v pořádku, protože on je vlastně ve skutečnosti žena (což nebyla pravda), a že hraje mužskou postavu jen proto, aby unikl (unikla?) nechtěné pozornosti. Kupodivu, druhá strana tomuto nepříliš důvěryhodnému vysvětlení zřejmě věřila.

Sex ve hře, hra o sexu

Je známým faktem, že slovo „sex“ je v internetových vyhledávačích nejčastěji zadávaným slovem. Bylo by pravděpodobně naivní se domnívat, že se tento fenomén z nějakého důvodu vyhne počítačovým on-line hrám. Ostatně poměrně velká skupina hráčů hraje tento typ her proto, aby se setkala s novými lidmi (podle dělení R. Bartleho se jedná o skupinu tzv. socializers). Hráči jsou většinou mladí lidé, častěji mladí muži (podle posledních odhadů je skóre 7:3 ve prospěch mužů oproti ženám) a pro ty jsou sexuální dobrodružství, zvláště v poměrně bezpečné anonymitě virtuální sítě, samozřejmě přitažlivá. Otázkou ovšem zůstává, jestli fenomén „sex ve hrách“ nemůže nějak negativně ovlivnit mladší hráče. Mnoho on-line her je „přístupných“ od třinácti let a tuto přístupnost často kontroluje jediné tlačítko. Bylo by poměrně hloupé se domnívat, že jedenáctileté dítě nezvládne zalhat a kliknout na tlačítko s nápisem „Je mi třináct let nebo víc“.

Situace je samozřejmě trochu jiná u her, za které se musí platit nebo které si musíte legálně koupit v obchodě. Existuje ovšem nepřeberné množství her, které jsou na internetu volně dostupné pro každého. Některé z nich se snaží „zabránit nejhoršímu“ alespoň částečně propracovaným systémem „záchranných brzd“. Zvlášť v takzvaných RPI hrách (Role-Play Intensive, tedy hry založené na role-play více než na jiných aspektech) vaše postava může být mučena, zbita, znásilněna… ale pokud se na to nemůžete dívat, můžete požádat, aby se scéna nijak nepopisovala. Ovšem, ruku na srdce: kolik třináctiletých by to opravdu udělalo?

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 10/2008
nebo v On-line archivu.

Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace