5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Taková normální žárlivost

Taková normální žárlivost

Autor: Tomáš Novák | Datum: 5.11.2008 | Vydání: 11/2008

Po letech praxe v manželské poradně mohu prohlásit, že s vysloveně patologickou žárlivostí psycholog nehne. Pro partnera je nejjistější rozchod, pro žárlivce je určitou nadějí psychiatrická léčba. Jaké případy tedy mají šanci na úspěch?

Obavy ze ztráty milované osoby, které se projevují jako žárlivost, má mnoho tváří a působí s rozličnou intenzitou. Velmi rozdílný může být i obsah lásky, jež je takto ohrožena. Vysloveně patologická žárlivost je doprovázena bludem o nevěře protějšku - a z definice bludu vyplývá, že je nevyvratitelný.

Patologické rysy však dokáže mít i reaktivní žárlivost nastupující ve chvíli, kdy k nevěře prokazatelně došlo. Žárlivci se zhroutil svět natolik, že i po letech považuje tuto událost za tragédii prvního řádu. Neustále se k ní vrací, a to i v situacích, kdy je zjevné, že opakování nevěry je nemožné nebo silně nepravděpodobné. Možnosti nápravy takového vztahu jsou velmi malé. Výjimečně se však zdařit může.

Co je ještě normální?

Situační žárlivost, která se objevuje ve chvílích, jež konkrétně ohrožují vztah nebo jeho vývoj, můžeme označit za normální. Je běžné žárlit, když protějšek sdělí, že jeho srdce patří jinému, když je přistižen v intimní situaci anebo v situaci, která se tak jeví, eventuálně po nálezu podezřelých indicií, například vzkazů zapomenutých v oblečení určeném k vyprání či náhodně objevených v mobilu.

Na rozdíl od utkvělé představy se mylné přesvědčení o nevěře vysvětlit a vyvrátit dá. Pokud jsou partneři schopni spolu hovořit, stačí mnohdy pár minut. Racionální argumentaci žárlící partner posléze přijme a jeho žárlivost pomine. S případnou pomocí psychologa tomu bývá i tehdy, kdy k nevěře sice došlo, ale již skončila. Zvýšená nejistota s občasnými poryvy žárlivosti může přetrvávat týdny, výjimečně i měsíce. Po roce se dotyčný už k inkriminované situaci zpravidla nevrací. Pokud ano, pak zcela výjimečně a s jistým nadhledem. Ke zklidnění a zkvalitnění manželství mnohdy pomáhá, když žárlící osoba pochopí (třeba za pomoci psychologa), jak funguje mechanismus takzvaného SOS mimomanželského vztahu. Jím totiž partner říká: Všímej si mě, než bude pozdě!

K rozpoznání normální žárlivosti od rizikovějších forem můžeme využít následující vodítko:

Méně žárliví chápou žárlivost spíše jako známku osobní nejistoty, žárlivější jako známku opravdové lásky.

Jak zvládnout záchvat žárlivosti

Američtí psychologové Glen White a Paul Mullen vytvořili jakési desatero, s jehož pomocí lze zvládnout běžnou situační žárlivost a obnovit důvěru v partnerském vztahu. Přidávám k němu pár praktických postřehů ze své poradenské praxe.

1. Zpochybnit iracionální přesvědčení a domněnky.
Hned v prvním bodě se ukáže zásadní rozdíl mezi normálním a patologickým žárlením. Patologický žárlivec s vámi bude diskutovat jakkoli dlouho, s velkou chutí a zaujetím pro věc. Nenechá se ale přesvědčit. Maximum, jehož lze dosáhnout, je „ano, ale…“.

2. Zlepšit komunikační schopnosti.
Normální je o problémech hovořit ve vhodný čas, na vhodném místě a s vhodnými lidmi, tedy s těmi, jichž se situace týká. Patologický žárlivec se svým problémem zaobírá neustále a je schopen o něm hovořit prakticky kdekoli a s kýmkoli, samozřejmě včetně vlastních nezletilých dětí. Naprosto přitom nebere ohled na to, co jsou či nejsou schopny vnímat a pochopit. Ať už jdete společně kamkoli, nikdy si nemůžete být jisti, že toto téma nenastolí. Často přitom používá vulgárních nebo alespoň šťavnatých slov. I „normální žárlivec“ může udělat komunikační chybu a zachovat se nevhodně. Je ale schopen si ji uvědomit a v rámci možností se ji snaží napravit...

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 11/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace