5000
Předplatné jako dárek Psychowalkman Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Váhavý střelec

Váhavý střelec

Autor: Jitka Douchová | Datum: 31.12.2013 | Vydání: 1/2014

Až se to všechno doma vyřeší, tak s tebou budu…, slibuji, miluji tě, nemůžu bez tebe být…“ Výroky těchto mužů ohledně vyřešení partnerské situace bývají často až univerzální, všeobecné a nejednoznačné. Jenže život je složitý – a zásadní rozhodnutí ještě složitější, takže ho odkládají roky. Vždy se najde nějaké další „až“.

Váhavý střelec

Být váhavým střelcem je hodně obtížné jak pro toho, koho se to týká, tak pro ty, kteří jsou na něm závislí. Váhavý střelec si nevěří, bojí se konfliktů, potřebuje být se všemi zadobře, má problémy v komunikaci se sebou samým a tím i s druhými. Potkávám-li se ve své psychoterapeutické praxi s nerozhodnými lidmi, velmi často se odvolávají na astrologii: Než se dostanou k jádru svých problémů, sdělí mi, že jsou narození ve znamení Vah nebo Blíženců. Potřebují mít pro svou vlastní osobní nejistotu alibi odněkud z výše, aby si snáze vysvětlili stav, který je diskomfortní jak pro ně samotné, tak pro jejich blízké okolí.

Váhavost a neschopnost se rozhodnout, to jsou osobnostní rysy, na nichž se, podobně jako v případě jiných povahových charakteristik, podílejí jak geny, tak vnější vlivy – u váhavých střelců ale můžeme vystopovat rozhodně více formotvorných vlivů zvenčí. Působit začaly téměř vždycky už v dětství.

Jak vypadá takový váhavý střelec v reálném životě?

Není si ničím jistý, ale svou neschopnost rozhodnout se v nejrůznějších životních situacích se postupně učí zaobalovat do rozličných racionalizací a vlastních naučených výroků oddalujících rozhodnutí. Většinou se jedná o věci, které ovlivňují i ty druhé okolo, takže významnou roli v nerozhodnosti hraje pocit vlastní zodpovědnosti. Být váhavým střelcem je frustrující proto, že to přináší konfrontaci se sebou samým i s výhradami druhých.

Muž: váhavý střelec v milostném trojúhelníku

Jakožto partnersky specializovaná psycholožka se s váhavostí mužů setkávám nejčastěji v rámci partnerského trojúhelníku. Váhavý střelec bývá pod tlakem rozhodnějších a ambicióznějších žen nucen učinit v časově limitované době rozhodnutí. A rozhodnout je vždy třeba něco zásadního: buď – anebo. A ono „buď – anebo“ má výrazné důsledky, což je právě tou bariérou, která váhavému střelci v rozhodnutí brání. Anebo je naopak plodnou platformou pro dlouhé lavírování a odkládání toho nejpodstatnějšího…

„Až se to všechno doma vyřeší, tak s tebou budu…, slibuji, miluji tě, nemůžu bez tebe být…“ Výroky těchto mužů ohledně vyřešení partnerské situace bývají často až univerzální, všeobecné a nejednoznačné. Jenže život je složitý – a zásadní rozhodnutí ještě složitější, takže ho odkládají roky. Vždy se najde nějaké další „až“.

Svobodná 35letá Martina má 8 let vztah s ženatým nadřízeným, on má 2 děti, které miluje, manželku, vůči níž má indiferentní vztah, zrovna tak ona vůči němu. Rodinu udržují kvůli dětem. Není schopen udělat jediný krok kupředu, aby vyřešil něco dál, není schopen z rodiny odejít, je tam stále nějaká podmínka typu „až“. Martina čeká a trápí se. Chodí na psychoterapii, je „zamčená“ ohledně možnosti potkat se s někým perspektivním, kdo jí nabídne vše, po čem v životě touží, protože miluje. Bohužel ale miluje váhavého střelce...

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 1/2014 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace