5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Virtuální hra na druhý život

Virtuální hra na druhý život

Autor: Maria Arnautovová | Datum: 5.12.2007 | Vydání: 12/2007

Stavět se do fiktivních situací a zjišťovat, jak by člověk mohl reagovat, lze i v bezpečí domova. Stačí si zapnout počítač. Hry, při nichž přes internet komunikujete s dalšími hráči, nabízejí vedle zábavy i možnost „žít nanečisto“.

Také jste jako děti milovali hry na indiány nebo jste během dospívání propadli Dračímu doupěti? Milujete příběhy a chcete být jejich součástí? Rozhodně nejste sami. Hráči MUDů by nepochybně na podobné otázky odpověděli kladně – a od těchto prvních krůčků role-play je to k jejich oblíbené hře co by kamenem dohodil.

Prvních deset MUDů na stránkách Top Mud Sites (což jsou webové stránky, kde můžete pro svou oblíbenou hru hlasovat) uvádí, že průměrně je k jejich hře on-line připojeno okolo stovky hráčů. S vědomím, že tento „průměr“ je jen zlomkem počtu hráčů, kteří tyto hry čas od času navštíví, je evidentní, že „hry na hrdiny“ stále mají své příznivce a fanoušky.

Na otázku, co znamená zkratka MUD, existuje několik rozdílných názorů. První dvě písmena označují Multi Users, tedy „cosi“ určené pro více uživatelů. Písmeno D může znamenat Domain nebo Dimension (tedy doména, dimense), nebo Dialogue (rozhovor). Richard Bartle, spoluautor jednoho z prvních MUDů, tvrdí, že zkratka znamená Multi Users Dungeon (v překladu doupě či kobka) – tento názor může být podpořen i faktem, že prostředí MUD je založeno na předchozí zkušenosti s hrami typu Dračí doupě (Dungeons and Dragons).

Co ale MUD znamená pro uživatele, pro hráče? Jedná se vlastně o ojedinělou možnost změnit v bezpečí anonymity virtuální reality identitu: stát se rytířem, vojákem, milovaným manželem, krásnou sedmnáctiletou blondýnou nebo kýmkoli chcete v prostředí, kde je typ „hry na někoho“ nejenom tolerován, ale vlastně i vyžadován. Jakmile vstoupíte do prostředí hry, stáváte se někým jiným. To je samozřejmě podpořeno i tím, že vstupujete do prostředí absolutně odlišného od „reality“ každodenního života.

Život v textu

Jakkoli existuje poměrně hodně MUDů grafických, zapřísáhlí hráči role-play (tedy „hraní rolí“) tvrdí, že tou jedinou správnou možností je hra textová. Pravda, grafika je úžasná, ale v mnohém vám nedovolí přesně popsat vnitřní svět, psychické pochody, emoce a specifika té které postavy. Text se tak – aspoň prozatím – zdá být tou nejlepší možností.

Samozřejmě, textová komunikace „po síti“ s sebou přináší řadu problémů. Může být zpomalená či dokonce znemožněná technickými prostředky. Přináší i problém jazykových schopností – participace na událostech ve velkých a známých MUDech často vyžaduje poměrně dobrou znalost angličtiny. Zároveň dorozumívání se pouze psaným slovem ve své nejhrubší podobě postrádá prvky neverbální komunikace, která je při interakci tváří v tvář velmi důležitým aspektem porozumění. Ve virtuálním textovém světě vlastně neexistuje tón hlasu, výraz obličeje, gestika ani postoj. Existují pouze napsaná slova, symboly, označující – a nikoli označované.

MUDy, které přikládají velkou váhu hraní rolí, řeší problém absence neverbální komunikace pomocí rozpracovaných popisů, takzvaných „emotes“. Ty v praxi popisují prvky neverbální komunikace, které si hráč přeje okolí sdělit. Samozřejmě, někdo by mohl namítnout, že tím neverbální komunikace ztrácí na své spontaneitě. Hráč popisuje to, co popsat chce (a je na něm, co si nechává pro sebe). Neexistuje možnost uklouznutí, prozrazení něčeho bez hráčova vědomí. Zároveň neexistuje ani možnost nepochopení – pokud se postava usmívá pohrdavě, není možné si její úsměv vysvětlit nijak jinak.

Je ovšem důležité si uvědomit, že hraní RPI MUDů (Role-Play Intensive, tedy těch, které jsou zaměřeny na hraní rolí víc než na ostatní aspekty hry) se podobá psaní knihy s velkým množstvím spoluautorů. Nejedná se tedy o reálný život, ale víc o linii příběhu, který hráči společně tvoří.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 12/2007
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace