5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Vliv drog na sexualitu

Vliv drog na sexualitu

Autor: Jana Justinová | Datum: 1.7.2009 | Vydání: 7/2009

Návykové psychotropní látky ovlivňují do určité míry téměř všechny oblasti lidského života. Výjimkou není ani sexualita a intimní partnerský život. I s touto oblastí je potřeba při práci s pacientem či klientem, který je užívá, počítat.

Není nic neobvyklého, že jedním z hlavních důvodů experimentů s drogami jsou na začátku právě problémy v oblasti sexu nebo prostě jen touha si intimní život obohatit, ozvláštnit. Jak už to s drogami bývá, nejdříve nechají uživateli poznat spíše svou hezčí a zajímavější stránku, až po čase se objevují problémy. Každá návyková látka působí na sexualitu trochu jinak, existují samozřejmě i individuální rozdíly. Ne každý musí ve svém sexuálním životě pocítit všechny příjemné ani všechny devastující účinky drogy.

Cannabinoidy

Do této skupiny patří marihuana a u nás méně užívaný hašiš. Hlavní účinnou látkou je zde delta9-tetrahydrokanabinol (THC).
  • možná pozitiva: Marihuana zintenzivňuje smyslové vnímání. Pokud je intoxikace příjemná, je zážitek ze sexu bohatší, dochází k lepšímu emočnímu „napojení“ s partnerem. Obvykle se také prodlužuje doba potřebná k dosažení orgasmu u obou pohlaví, což může být vnímáno pozitivně.
  • možná negativa: Uživatel se může cítit příliš utlumeně. Pokud se k tomu přidá zvýšená smyslová vnímavost, může to vést k podrážděnosti. Cannabinoidům jsou často připisovány afrodiziakální účinky. Jde však o mýtus. U obou pohlaví sice často dochází ke zvýšenému sexuálnímu apetitu (do určitého stupně intoxikace), schopnost erekce u mužů a dosažení orgasmu u obou pohlaví se marihuanou ale spíše oddaluje, někdy dokonce vede k anorgazmii.

Muži, kteří dlouhodobě a pravidelně užívají marihuanu, riskují snížení produkce testosteronu a poruchy v pohyblivosti spermií, což vede někdy až k neplodnosti. U žen se mohou vyskytnout změny v ovulačním a menstruačním cyklu a v důsledku toho problémy s otěhotněním. Nejnovější výzkumy také přinesly důkazy, že kouření marihuany během raného stadia těhotenství výrazně zvyšuje možnost mimoděložního těhotenství.

Extáze

Jde o takzvanou party drogu, která bývá užívána víkendově. Účinnou látkou s psychedelickým účinkem je 3,4-methylendioxymethamfetamin (používá se zkratka MDMA).
  • možná pozitiva: Extáze bývá označována jako empatogen, tedy látka posilující vcítění se do druhého. Při intoxikaci dochází k intenzivním pocitům vřelosti a lásky k celému okolí a nejvíc samozřejmě k sexuálnímu partnerovi. Někteří uživatelé se cítí být více fyzicky vzrušení, jiní mluví o opaku.
  • možná negativa: Pocit lásky k celému světu zvyšuje pravděpodobnost rizikového sexuálního chování, ať už ve výběru partnera nebo v nepoužití kondomu. Stejně jako u alkoholu končí vztahy navázané pod vlivem MDMA často pozdější deziluzí. Ani extáze nefunguje jako afrodiziakum, i když to od ní uživatelé někdy očekávají. U některých mužů naopak snižuje schopnost erekce a oddaluje ejakulaci. U žen může pod jejím vlivem dojít k oddálení orgasmu.

LSD

LSD je halucinogen, se kterým bylo v minulosti hojně experimentováno i pro lékařské a terapeutické účely. Chemicky se jedná o diethylamid kyseliny d-lysergové, který je účinný ve velmi malých dávkách, a proto se obvykle užívá ve formě tzv. tripu (papírku napuštěného touto účinnou látkou, který se nechá rozpustit v ústech).
  • možná pozitiva: Pokud je intoxikace příjemná, může být prožitek sexu na „tripu“ mnohem bohatší a intenzivnější díky změněnému způsobu vnímání a větší barevnosti vjemů.
  • možná negativa: Hlavním rizikem LSD je jeho naprostá nevypočitatelnost. Působí odlišně nejen na různé jednotlivce, ale i na téhož člověka v různých situacích a v různém rozpoložení. Může se tak stát, že i během sexu, který je zpočátku příjemný, se konstelace změní a zážitek je najednou vnímán jako výrazně nepříjemný až traumatický. Tato droga jedince obrací spíše do jeho vnitřního, iluzorního světa, a tak je sex převážně zážitkem individuálním, ne partnerským. Silnější intoxikace obvykle utlumí chuť na sex a znemožní – i kvůli fyzickým projevům, jako je nevolnost, pocení, slabost – praktické provedení.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 7-8/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace