5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Wanted Alík! Co všechno jsme schopni udělat pro své miláčky

Wanted Alík! Co všechno jsme schopni udělat pro své miláčky

Autor: Lenka Králová | Datum: 31.5.2016 | Vydání: 6/2016

V roce 1994 vysílala komerční televizní stanice americkou komedii s názvem „Ace Ventura: Zvířecí detektiv“. Hlavním hrdinou filmu je specialista, který pátrá po ztracených zvířatech. Hahaha, smáli jsme se tehdy a mysleli si, že detektivní kancelář hledající zvířata neexistuje. Netušili jsme, že nejde o uměleckou nadsázku. V USA je „Pet Detective“ celkem běžnou profesí. V Evropě byste si donedávna zvířecího detektiva najmout nemohli. Od roku 2013 si jej objednat můžete – a navíc přímo u nás v Česku.

Wanted Alík! Co všechno jsme schopni udělat pro své miláčky

Po převratu v roce 1989 na českých ulicích pobíhali hlavně voříšci a pár ušlechtilých psích plemen. Po otevření hranic kromě spotřebního zboží dorazila do Česka i fauna, kterou jsme před tím znali jenom z fotografií a filmů. Příslušníci nově vznikající vyšší střední třídy dávali najevo svůj socioekonomický status tím, že začali chovat zvířata ušlechtilá či exotická. Ti chudší, kteří se nevzmohli na tygra či krokodýla, si alespoň namísto voříšků pořídili čistokrevné psi a kočky. A krátce nato se objevily první služby pro zvířata.

Co kdysi dostačovalo voříškovi nebo obyčejné kočce domácí, to zvířecím aristokratům nestačí. Psi a kočky mají kadeřnictví, hotely, wellnes centra, vlastní televizní program, pekárnu, módní salon s oblečením, a dokonce i zvířecí aerolinie. Dávno pryč je doba, kdy chovný pes mohl obskočit fenu. Přece spolu nebudou psi žít na psí knížku? Štěňata se musejí narodit až po svatbě, kterou uspořádá specializovaná svatební agentura. Podobných výstředností lze najít celou řadu. Jednou z mála antropomorfních služeb pro zvířata, která nezavání samoúčelnou rozmařilostí, je detektivní agentura.

Psí detektiv

Už jste někdy pobíhali kolem domu, v lese nebo po polních cestách se slzami v očích a zoufale volali: „Alíííkůůů...“? Pokud ano, pak určitě chápete, jak hlubokou ránu v srdci může zanechat ztracený domácí mazlík. Bezmoc a tíseň při hledání psa inspirovala v roce 2013 Tomáše Carbu k tomu, aby založil podle amerického vzoru společnost s názvem Psí detektiv.

Firma sídlí v lázeňském městě Velichovky. Na zdech kanceláře visí namísto fotografií hledaných zločinců letáky s vyobrazením hledaných či zachráněných zvířat, v rohu stojí přepravka pro kočku. Velká mapa Česka je poseta štítky. Ty označují místa, kde byla zvířata nalezena. Berrry u Velkých Pavlovic, Maxík u Milovic, Teddy u Jičína.

„Některé psi jsme našli za hranicemi,“ říká Aneta Sobotková, která společně s kolegyní Michaelou Chudobovou tvoří základní pátrací tým. „Občas se turisté ujmou zatoulaného zvířete. Naloží ho do auta a to, jestli zvíře náhodou někomu nepatří, začnou řešit až doma. Třeba v Německu.“

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 6/2016 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace