5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Za své vzpomínky si můžeme sami

Za své vzpomínky si můžeme sami

Autor: Zdeněk Krpoun | Datum: 1.2.2013 | Vydání: 2/2013

Víte, že depresivní jedinci si z minulosti uchovávají mnohem více negativních informací a nejsou s to si vzpomenout na žádný vlastní životní úspěch? Jaké jsou nejčastější důvody zkreslování, zapomínání a opomíjení informací? A jde těmto „hříchům paměti“ předejít?

Za své vzpomínky si můžeme sami

Depresivní jedinci ve svých vzpomínkách na minulost chovají daleko více negativních informací a většinou se pasují do trapných, bezbranných nebo konfl iktech rolí. Zeptáte-li se jich na nejvýznamnější životní úspěchy, budou dlouhou dobu bezmocně tápat a s beznadějí ve tváři vám sdělí, že si žádné nepamatují. Jaké jsou nejčastější důvody zkreslování, zapomínání a opomíjení každodenních informací? Jsou nezvratné, nebo se s nimi dá něco dělat? A jak jim lze předejít?

Kongruence nálady

Neopomenutelnou součástí psychologického výzkumu (ne)adekvátně fungující paměti je tzv. efekt kongruence nálady. U zmiňované deprese naše negativní nálada vyvolává negativní myšlenky, které posléze prohlubují depresivní náladu. Jde o začarovaný kruh a cestu z něj dokáže v krajních mezích najít pouze zkušený terapeut.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 2/2013 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace