5000
Kdo mi vypnul mozek? Audioteka.cz Kurz jako dárek Nenechte se rozložit Nová Psychologie dnes

Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes > Ukázky > Život je krátký, dopřejte si aférku!

Život je krátký, dopřejte si aférku!

Autor: Jana Abelson Tržilová | Datum: 2.9.2014 | Vydání: 9/2014

Pod tímto heslem nabízí své služby sociální síť ashleymadison.com, která se specializuje na seznamování zadaných. Její vstup do Česka provázely billboardy s tváří tří minulých premiérů, kteří si během svého angažmá v úřadu našli novou partnerku, s otázkou: Proč by se měli bavit jen premiéři?

Život je krátký, dopřejte si aférku!

„Nevěra je výsledkem paradoxu lidské přirozenosti: muž touží po stabilitě, ale i po něčem novém a vzrušujícím. A obojí spojit do jednoho vztahu je velmi těžké,“ říká Christopher Kraemer, globální mluvčí sociální sítě ashleymadison.com, která veřejně propaguje nevěru coby lék na skomírající manželství. Nicméně tradice po staletí hovoří jasně: morální je monogamie a manželství s jednou osobou, dokud je smrt nerozdělí. Existují i výzkumy potvrzující pozitivní přínosy dlouhodobých monogamních svazků, nejen v oblasti životní spokojenosti, ale i zdraví. Proti tomu ale stojí názor, že pudová přirozenost je proti: Ne, ne, ne, jeden člověk mě po celý život neuspokojí, neučiní mě šťastným. A mnozí odborníci (známý je např. americký evoluční psycholog David Buss) vidí jako přirozené i jiné vztahové strategie. Co s tím? Na sociální síti ashleymadison.com mají jasno. „Život je krátký, dopřejte si aférku,“ radí. Zabijete tím dvě mouchy jednou ranou. Uspokojíte své pudy a zůstanete v manželství. Jen s tím manželským slibem to bude trochu na hraně.

„Skutečně to funguje?“ zajímá mě. Ve Spojených státech prý už 12 let ano. K dnešnímu datu také v dalších 40 zemích včetně těch, v nichž se ke katolické víře, která cizoložství neuznává, hlásí velké procento lidí. K polygamii se tímto způsobem přihlásilo celkem 27 milionů lidí. „Nepůsobíme snad jen v muslimských zemích, ve kterých je cizoložství trestáno smrtí. Ale i z těchto zemí dostáváme žádosti o členství. I tady lidé touží po aférách,“ pokračuje Christopher Kraemer. Chtějí si prý tímto způsobem okořenit život, vrátit do něj intimitu a vzrušení, které jim z několikaletého soužití s jedním partnerem vyprchalo – a tím zachránit své manželství, které by jinak zřejmě skončilo rozvodem.

Síla zvyku?

27 milionů členů ve 40 zemích – tedy lidí, kteří otevřeně hledají mimomanželský vztah – je opravdu hodně. Přesto v sociologických výzkumech opakovaně vychází, že výrazně nadpoloviční většina respondentů bigamické vztahy odmítá. „Svou roli v této skutečnosti hraje naše vzdělání a výchova. Manželství je tradiční instituce. Ale když se podíváte okolo sebe, zjistíte, že i tyto vztahové modely zažívají evoluci, ať už v podobě otevřených svazků, či třeba swingers. Vezměte si, že i statut svobodné matky byl ještě před nedávnem nepřípustný stejně jako rozvody, které před třiceti čtyřiceti lety v mnoha zemích nepřicházely v úvahu. Dnes jsou naprosto běžné. Především mladí lidé utvářejí a formují své vztahy na základě toho, co potřebují,“ kontruje Christopher Kraemer.

Co se nevěry týká, česká společnost je velmi otevřená až frivolní. Lidé poměrně běžně udržují mimomanželské svazky, řekla bych, že častěji, než v jiných zemích. I rozvodovost je vysoká. Potřebujeme vůbec nějakou „pomoc“ při hledání milenky či milence?

„Rozvodovost u vás je jedna z nejvyšších v Evropě,“ potvrzuje představitel projektu zprostředkovávajícího milostné poměry a pokračuje: „Z našich zkušeností víme, respektive naši členové dokládají, že se nám rozvodovost snižovat daří. V rámci zpětné vazby se nám dostává dvou typů reakcí. Jedni říkají, že je jejich manželský partner činí z 80 až 90 procent šťastnými. Díky aféře jsou teď kompletně šťastní. Své štěstí pak logicky přenášejí i do svého manželství, do rodiny, do vztahu k rodičům a jsou i výkonnější v práci. Druhou reakcí bývá: ‚Toužil jsem po aféře, po které jsem ale zjistil, že to, co mám, je nejlepší. A tím se vášeň do manželství vrátila.‘

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu PSYCHOLOGIE DNES č. 9/2014 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Výroční konference Škola komunikace