5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > CHTĚLA JSEM ZDRHNOUT Z GYMPLU

CHTĚLA JSEM ZDRHNOUT Z GYMPLU

Datum: 14.5.2008 | Vydání: 5/2008

Známá tvář díky moderování Áčka Šárka Kubelková připravuje v České televizi vzdělávací pořad o partnerských vztazích. Jaké jsou její vzpomínky na školu?

Připravujete pořad o partnerských vztazích. Jaký je váš vztah k tomuto tématu?

Myslím si, že je to vztah stejný, jako mají všichni ostatní. Vždyť přece partnerské vztahy jsou něco velmi důležitého v našem životě. Životní energií, afrodiziakem, trápením, poučením a vším ostatním. Bylo to mé velké přání mít jednou možnost „zmapovat“ partnerské soužití v některém z televizních pořadů a třeba se pokusit najít nějaký společný manuál na život.

Na co se mohou diváci v pořadu těšit?

Na chytré a odvážné lidi, experimenty a možnost svobodné volby v podobě svého vlastního názoru na jednotlivá témata, která budou spadat do tohoto cyklu. A to od seznámení, očekávání ve vztahu, sexu ve vztahu, vztahů s ostatními členy rodiny po rozchod či rodinu s dětmi.

Dá se podle vás „spolužití“ ve vztahu naučit?

To je nesmírně složitá otázka. Já už jsem si v životě několikrát říkala, že tomu partnerskému soužití rozumím, a najednou přišlo něco, s čím jsem vůbec nepočítala, a začala jsem ve snaze o uspořádávání si myšlenek, postojů a všeho ostatního zase od začátku. Hodně jsem o tom přemýšlela při odchodu z kanceláře primáře Koukolíka, který bude mimo jiné také hostem pořadu. Zabývá se tematikou mužského a ženského vnímání, rozdílných reakcí na stejné podněty, „zaneprázdněním“ mozku ženy a muže při stejné činnosti. Dívala jsem se na jeho výzkumy, zmíněné reakce a vlastně jsem si najednou říkala, že jsme tak neskutečně rozdílní, že nevím, jestli se dá něco ve vztahu naučit. Možná lepší je smířit se s tím, jaké to je… Ale zase není na světě nuda… Čtu i hodně knih a studií o partnerských vztazích, abychom mohli přinést divákovi co nejvíce informací. A vlastně nejdominantnější mi tam přijde slovo neočekávat. Když neočekáváme, můžeme být krásně překvapeni a odměněni. Vlastní očekávání je možná i manipulací pro toho druhého. Ví, že já jako partner očekávám, tudíž třeba dělá věci, které tak úplně necítí, a není mu v nich dobře. Tak možná to se dá ve vztahu naučit. Však to znáte - co nechceš, aby ostatní činili tobě, nečiň ty ostatním.

Která vlastnost je podle Vás ve vztahu nejdůležitější?

Myslím, že důvěra a tolerance.

Náš časopis se zaměřuje na vzdělávání. Co se vám vybaví, když se řekne škola?

To, že zběsile doháním vysokoškolské vzdělání. To, že na gymnáziu mě to moc nebavilo. To, že jsem chtěla jako puberťák zdrhnout z gymplu na kadeřnické učiliště.

Chodila byste bývala do školy, i kdyby nebyla povinná?

Tak ve věku, kdy se do školy začíná chodit, by mě tahle vnitřní licitace ani nenapadla. Myslím, že v 7 letech bych si dokázala představit lepší zábavu, než chodit do školy. Zase na druhou stranu bych nepoznala paní učitelku Balkovou, která mi v první třídě přišla nejúžasnější paní učitelkou na světě. Radka Kratochvíla, se kterým jsme vždycky soutěžili, kdo bude chytřejší, a svoji velkou nešťastnou lásku Jirku Laurina, který mě nechtěl. Takže po těchto zkušenostech a zážitcích s luxusem retrospektivního pohledu musím říct - do školy bych chodila.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 5/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Rozumíme penězům Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy