5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Dívčí svět očima výzkumu

Dívčí svět očima výzkumu

Autor: Elen Jirků | Datum: 8.10.2009 | Vydání: 8/2009

Když se řekne šikana, většinou se nám vybaví chlapci. Jsou to ale dívky, které dokážou držet dlouholeté nenávistné vztahy plné jedovatých poznámek a ponižování.

Skončily prázdniny a začal nový školní rok, nové sešity, nové knihy. Řada žáků se těšila na své spolužáky, až se po dlouhých prázdninách konečně setkají a budou si vyprávět své příhody. Ale bohužel najdou se i tací, kteří se do školy netěšili. Důvody mohly být různorodé – odpor ke škole, nechuť se učit, neláska k učiteli, málo kamarádů, narušené vztahy ve třídě. Je škoda, že některé vztahy mezi žáky nemůžou začít od začátku, být vyměněné jako sešit nebo kniha. Expertem na zapamatovávání si příkoří, vztahové nespravedlnosti jsou dívky. Některé svou nenávist mezi sebou dokážou udržovat i několik let. Nenávidět se, zraňovat, pomlouvat, tvořit tábory jedna proti druhé. Tyto jevy z dívčího světa nejsou pro mnohé z nás neznámé. Jak ale poznáme hranici, která určuje, zda jsou tyto projevy ještě v normě, anebo zda se jedná o dívčí šikanu?

Každá třetí dívka si vzpomíná na šikanu

Hledání odpovědi mě vedlo do řad vysokoškolských studentek, které jsem oslovila retrospektivním dotazníkem zaměřeným na dívčí šikanu. Studentky anonymně odpovídaly na otázky týkající se jejich osobních zkušeností s tímto druhem šikany. Aby nedošlo ke zkreslení dat nebo k nepochopení pojmu dívčí šikana, byli respondenti podrobně instruováni. Tímto způsobem bylo osloveno 175 dívek, z čehož 25 dotazníků bylo vyřazeno, jelikož za hlavního iniciátora byl označen chlapec, což kategoricky nepatří do dívčí šikany. Výsledná čísla byla překvapivě vysoká. Ze 150 tázaných dívek 48 dívek uvedlo, že mají osobní zkušenost s dívčí šikanou jako oběti, a 69 dívek bylo jejími svědky. Za inkriminovaný věk, ve kterém oběti nejčastěji prožívaly bezpráví, označily převážně druhý stupeň ZŠ, a to zejména 7. a 8. ročník. Za nejčastější projevy, které oběti zažívaly od svých agresorek, označily: z 96 % pomlouvání, 79 % posměch, 73 % nadávky, 60 % ponižování a 46 % ignorování. Pouze 15 % obětí uvedlo fyzické projevy agrese, zejména facky.

Na otázku, zda si dokážou vzpomenout, jak často jim bylo ubližováno, 44 % obětí uvedlo, že každý den, a 46 % téměř každý týden a 1 0 % z nich jednou do měsíce. 42 % obětí uvedlo, že hlavní iniciátorka byla jedna dívka a 23 % označilo dívky dvě. Následně pak v další otázce 23 % uvedlo, že bylo šikanované dvěma anebo třemi dívkami a 1 9 % prožívalo bezpráví od většiny třídy.

Na otázku, jaká charakteristika se nejvíce hodí na agresorku, byla z několika navržených možností nejčastěji označena - hvězda třídy (50 %), pomlouvač (46 %), flákač (44 %), výřečný (27 %), fyzicky silný (25 %). Zda oběti někdy pomyslely, že by pro své trápení ukončily svůj život, odpovědělo 29 obětí negativně, 8 z nich pozitivně a ostatních 11 neodpovědělo vůbec.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 8/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy