5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Dnešním dětem chybí úcta, respekt k učitelům

Dnešním dětem chybí úcta, respekt k učitelům

Autor: Maki Těthalová | Datum: 13.5.2009 | Vydání: 5/2009

Známý zpěvák a herec, ale také vyučený elektrikář Richard Krajčo považuje to, co dělá, za svůj splněný sen. Povídal si s námi nejen o muzice a divadlu, ale i o tom, jaké to bylo, když chodil do školy.

Máš za sebou turné po českých vysokých školách – jaké to je, hrát před aulou plnou lidí, kteří sedí, koukají na tebe dolů a čekají, co předvedeš?

Tak je to přece vždy. Vždy lidi koukají na to, co předvedeš. Je jedno, jestli jsi v klubu, hale, divadle nebo aule. Ale já myslím, že koukají už jinak. Už nás znají, a spíš čekají, co přineseme nového. Tak tomu bylo i v aule, protože jsme jeli s novým akustickým programem a těšili se zase na komunikaci s divákem.

Co myslíš, jak se v podobné situaci cítí učitel?

Záleží, jakou má autoritu, ale myslím, že to může byt fajn. Pokud ho žáci vnímají a respektují, může to být i zábava. Ten prostor je dobře „využitelný“.

Vzpomeneš si někdy na svoje školní léta?

No jasně. Tam vše začalo vznikat. Já, hudba, divadlo, první lásky… vlastně vše důležité.

Co tě ve škole nejvíc bavilo?

Tělocvik (smích). A taky elektrotechnické materiály, elektrotechnika jako taková, ale hlavně čeština. Literatura a sloh, ty mě bavily strašně moc.

Chtěl by ses tam vrátit?

Nooo, to zas asi ne. Ale to jen proto, že se mi splnily sny a baví mě má práce. Ale na druhou stranu si dovedu představit, že bych ještě studoval. Třeba literaturu nebo historii. Problém je spíše v tom, že mé momentální znalosti by u přijímacích zkoušek nezaujaly.

Já jsem byla vždycky vzorná školačka, zlobit jsem začala až na střední. Jaké to bylo u tebe?

Já se na střední naučil učit a začal mít kapelu, takže to u mě bylo spíš obráceně. Bylo pro mě důležité nemít trable ve škole a hlavně zkoušet, zkoušet, chodit na brigády a vydělat na nějaké věci potřebné k muzice. Jen jsem chodil oblečený jinak než většina žáků naší školy, ale na tohle si učitelé postupem času zvykli.

Co nejhoršího jsi ve škole provedl?

Asi… no, není to tak strašné… přinesl jsem hrací desku na šprtec (stolní hokej – pozn. redakce). Od té doby nás ve škole nezajímalo nic jiného (směje se).

Hraješ moderní muziku, ale zároveň vystupuješ v Shakespearových dramatech – jaké to je, přeladit na úplně jinou vlnu?

Divadlo se mi zdá velmi propletené s hudbou – jako jakési dvě strany mince, které se doplňují. Hudba je obecně nedílnou součástí divadla, posouvá ho dál a koncert či písničkářství je svým způsobem divadlo. A já to hrozně rád kombinuji.

Musíš se hodně učit, když studuješ novou roli?

No, ty dva měsíce na to člověk potřebuje. Nejde totiž jen o text, ale o uchopení celé postavy. Jejího myšlení, chůze, mluvy… Mám štěstí na zajímavé typy, takže mě baví se v těch postavách šťourat, pronikat do nich. To chvíli trvá.

Co ti při tom pomáhá?

Představovat si, že to není postava, ale já, kdo se do takové situace dostane. Jak bych žil, jak bych to řešil, jak bych se cítil. Člověk může pustit ventil na plný běh a někdy se jen sledovat, co to s ním udělá. Richard III. v Národním, Richie v Lásce a porozumění v Ungeltu, či Levčík v Černém mléku v Národním, jsou zrovna takové případy.

Je to jiné, než se třeba učit na maturitu?

No, trochu jo. Já se na maturitu učil hodně věcí nazpaměť, jen aby byly v hlavě, na dobu určitou. Tady je to jiné. Člověk vytvoří člověka a pak s ním nějakou dobu žije. Pět, šest i deset let.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 5/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy