5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Gymnázium Přírodní škola

Gymnázium Přírodní škola

Autor: Jasna Simonová | Datum: 6.12.2013 | Vydání: 10/2013

Gymnázium Přírodní škola, o. p. s., je pražské soukromé osmileté gymnázium, které chce být plnohodnotným životem tady a teď, nikoli pouze přípravou na budoucnost.

Gymnázium Přírodní škola

Na Přírodní škole studuji letos osmým rokem. Škola je pro mě v první řadě společenstvím. Společenstvím lidí, kteří společně žijí, vzájemně se učí, radují se a pracují. Kde se můžu ptát, kde si mohu spoustu věcí vyzkoušet, kde je oceněna snaha a zájem. Společenstvím, kde se cítím dobře a kam se ráda vracím. Společenstvím lidí, které mám ráda.

Na Přírodní škole jsou propojeny klasické prvky gymnaziální výuky (rozsah učiva, výuka v běžných dnech) s prvky typicky přírodoškolskými, z nichž jsou některé podobné skautskému či vysokoškolskému systému. Pokusím se tedy představit alespoň ty nejdůležitější z nich.

Poznat se a žít spolu – důraz na společenství

Je nás málo – asi sedmdesát studentů a dvanáct učitelů – a dobře se známe. Díky mnoha společným výjezdům a projektům, ale i třeba ranním společným shromážděním celé školy („společňákům“), máme spoustu příležitostí být spolu. Musíme se naučit pracovat v nejrůznějších skupinách, zvládnout společně i krizové situace. Kromě poznání druhých člověk samozřejmě pozná lépe i sám sebe a je nucen na sobě pracovat.

Učit se navzájem – efektivní způsob výuky i střídání rolí

Nejlepší cestou, jak něco opravdu pochopit, je vysvětlit to druhým. Ve škole je k tomu příležitost v rámci lektorských praxí v nižších ročnících, během projektů i po škole, kdy mladší studenti často hledají pomoc u těch starších (většinou úspěšně). Každý si může vyzkoušet vyjadřovat se k dění ve škole na studentské radě, stát na místě učitele a učit své spolužáky či pro ně organizovat nějaký program.

Velká míra zapojení studentů do organizace školních akcí a života školy obecně je nejen cennou zkušeností pro samotné studenty, ale i pomocí pro učitele. Navíc v nás všech posiluje vědomí, že škola je naše společné dílo – ať jsme velcí, nebo malí.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 10/2013 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 4, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy