5000
Kurz jako dárek Rodina a škola jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > HUMOR VE ŠKOLE A O ŠKOLE

HUMOR VE ŠKOLE A O ŠKOLE

Autor: František Morkes | Datum: 8.10.2008 | Vydání: 8/2008

V anketě mající rozhodnout o nejoblíbenějším českém filmu 20. století se na předních místech umístily filmové veselohry. Charakteristické přitom bylo, že šlo o veselohry ze školního prostředí - humor a škola totiž patří neoddělitelně k sobě. Filmy Škola základ života a Cesta do hlubin študákovy duše, patřící do zlatého fondu naší kinematografie, natočil Martin Frič podle textů spisovatele Jaroslava Žáka.

Středoškolského profesora, který do nich promítl jak své studentské vzpomínky, tak i zkušenosti a zážitky ze svého pedagogického působení na několika gymnáziích. Na zcela mimořádném úspěchu obou filmů a jejich dlouhodobé oblíbenosti mělo a stále má svůj velký podíl i jejich vynikající herecké obsazení.

Dobová a skutečně masová oblíbenost Žákových humoristických knih a filmů ze školního prostředí nebyla ale příliš po chuti četným jeho kolegům v profesorském povolání. Nejméně pochopení pro Žákův humor měli v Brně, kde na jeho divadelní hru Študáci a kantoři, hranou s velkým úspěchem nejen v Praze, ale i v Plzni a Ostravě, zakázali vstup studentům středních škol. A nebylo to zdaleka všechno. Po Žákově přednášce na téma „Študáci na jevišti, v literatuře a ve skutečnosti“ si brněnští středoškolští profesoři zcela oficiálně na Jaroslava Žáka stěžovali na Ústředním spolku československých profesorů. Stížností se zabýval čestný soud, který posuzoval, zda výroky pronesené na přednášce jsou slučitelné se stavovskou ctí středoškolského profesora.

Podrývačný profesor

O co tehdy šlo? Stížnost brněnských profesorů zdůrazňovala především pět největších „prohřešků“. Dva se týkaly mladých kantorů, kteří jeden týden opisují při závěrečných zkouškách a již druhý týden prohlašují žáky přistižené při opisování za podvodníky a vyvrhele. Další se týkal formálního vyučování, kdy učiteli jde pouze o probrání látky a vyzkoušení žáků. Jiný prohřešek Žáka spočíval v tom, že při přednášce konstatoval, že učitelé chodí do školy stejně neradi jako studenti. Zlou krev způsobila i Žákem citovaná anekdota: Ten Pilnáček je u mne na propadnutí! - Tak ho ještě vyvolejte - Jo, kdepak, on by si to ještě mohl opravit.

Jaroslav Žák své výroky nijak nepopřel, argumentoval ale tím, že z jeho strany nešlo o polemiku či hodnocení, ale o humoristickou přednášku. Ve své odpovědi na dopis z pedagogického ústředí jasně konstatoval, že „vážnost stavu snižují jednotlivci, jichž se tyto výtky týkají, a nikoli já, že na ně poukazuji“. Celý případ se dostal i na stránky novin, ale vypjatá politická situace podzimu 1938 ho překryla mnohem vážnějšími problémy, takže vyzněl do ztracena. Pro Žáka jako středoškolského profesora však přesto nezůstal bez následků. V jeho pracovním oficiálním hodnocení se objevila formulace „Literárními škváry, které vydává, podrývá ve veřejnosti, střední školy neznalé, důvěru ve školu i profesorstvo“.

Žákovy dnes už ke klasice patřící humoristické knihy ze školního prostředí, evokující při čtení již u několika generací pobavených čtenářů vlastní školní zážitky, jsou postaveny na věčném souboji studentů s jejich profesory. Vždy se ale jedná o čestné zápolení, o sportovní mač bez faulů a podpásových ran. Je oproštěn od šikany, sprostého nadávání a urážení, či dokonce fyzického napadání - tedy od jevů tak důvěrně známých mnohé současné škole. Je oboustranně veden gentlemansky, s jistou noblesou a se vzájemným respektem. Oproti současnosti je jiný i jazyk tehdejších knižních a filmových hrdinů. Žák nijak nezakrýval, že „bujný oř je mluva lidu študáckého“. Ale pozor, opět výrazná změna od mluvy současných studentů. Žákovi předváleční studenti prakticky neznají vulgarismy, a pokud nadávají, tak podobně jako členové komiksových vzorňáckých Rychlých šípů.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 8/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy