5000
Kurz jako dárek Rodina a škola jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > I kluci rádi čtou, jen jim nabídněte…

I kluci rádi čtou, jen jim nabídněte…

Autor: Eva Šilerová | Datum: 7.3.2014 | Vydání: 3/2014

Můžete mi, prosím, doporučit nějakou knížku pro desetiletého kluka? Víte, on moc nečte. Kdybych si dělala čárky, bude toto jistě jedna z nejčastějších otázek, které uslyšíte v dětském oddělení Městské knihovny v Praze.

I kluci rádi čtou, jen jim nabídněte…

Proč tolik kluků nečte? Možná proto, že jim nedokážeme nabídnout vhodné čtení. Doporučenou četbu vybírají učitelky, knížky pod stromeček a k narozeninám nakupují maminky, v knihovnách i v knihkupectvích doporučují knížky pro kluky převážně ženy. A i když to dělají s nejlepšími úmysly, někdy je prima zeptat se samotných kluků.

Malí poseroutkové

Kluci milují dobrodružství, napětí, akci. A taky humor a nadsázku. A pokud možno to všechno dohromady, ideálně v útlé knize s obrázky. Na čem jiném je také postaven úspěch malých poseroutků, frajerů Natů, Tomů Gatesů a dalších hrdinů oblíbených kreslených deníků. V oblibě jsou malí průšviháři, kteří mají problémy ve škole, s otravnými sourozenci a starostlivými rodiči a zažívají řadu legračních situací. Kdo by se s nimi neztotožnil?

Přečetl už syn všechny poseroutky? Pak je načase podstrčit mu něco lepšího. Pro mladší kluky je určená skvělá série Pachatelé dobrých skutků českého autora Miloše Kratochvíla. Školáci Michal s Filipem by rádi konali dobro, ale každá jejich záchranná akce obvykle skončí pořádným průšvihem. Maminka bývá na mrtvici, avšak tatínek se raduje. Díky kreativním poznámkám v žákovské se mu totiž výborně daří v reklamní agentuře, a Michala tak místo domácího vězení čeká třeba nové kolo. Pětidílná série zaručeně zaujme jak malé čtenáře, tak i jejich rodiče. Ti si jistě při čtení vybaví Mikulášovy patálie nebo Boříkovy lapálie, koneckonců jde o čtení ze stejného koutku knihovny. Nicméně Pachatelé dobrých skutků nerecyklují staré příběhy, vyprávějí současně a svěže, reflektují aktuální čtenářské zájmy a nechybí ani ty vtipné obrázky.

Citlivá témata s humorem

Stále větší oblibu si v současné době u chlapců i děvčat získává britský spisovatel David Walliams, kterého u nás proslavila především Babička drsňačka. Ale ani Kluk v sukních, Malý miliardář nebo Pan Smraďoch v kvalitě humoru nezaostávají. Na sentimentální tlachání si prostě David Walliams nepotrpí, i když se věnuje citlivým tématům, jako je ztráta rodiče, odlišná sexuální orientace nebo pocit sociálního vyloučení. I díky ilustracím Quentina Blakea mohou jeho knihy čtenářům připomenout slavného Roalda Dahla, především pak Matyldu a Jirkovu zázračnou medicínu (které mimochodem také stojí za doporučení).

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 3/2014 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy