5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Jak žádat o asistenta pedagoga?

Jak žádat o asistenta pedagoga?

Autor: Právní odbor MŠMT | Datum: 7.4.2014 | Vydání: 4/2014

Proč není sjednocený proces žádostí o zajištění služby asistenta pedagoga? Jiný způsob žádosti platí pro asistenta pro zdravotně postižené, zdravotně a sociálně znevýhodněné, církevní a soukromé školy. T. H.

Jak žádat o asistenta pedagoga?

Nelze konstatovat, že není sjednocen způsob žádostí o zřízení funkce asistenta pedagoga v rovině legislativní. Je potřeba rozlišit podmínky dané:

1. Zřizovatelem právnické osoby vykonávající činnost školy nebo školského zařízení

2. Speciálními vzdělávacími potřebami dítěte, žáka, studenta, ke kterému je asistent pedagoga doporučen

O zřízení funkce asistenta pedagoga žádají školy a školská zařízení v souladu se školským zákonem (odst. 9 a 10 § 16 školského zákona).

Ad 1)

odst. 10 uvádí, že ke zřízení funkce asistenta pedagoga je v případě škol zřizovaných ministerstvem či registrovanými církvemi nebo náboženskými společnostmi, kterým bylo přiznáno oprávnění k výkonu zvláštního práva zřizovat církevní školy, nezbytný souhlas ministerstva, v případě škol zřizovaných ostatními zřizovateli souhlas krajského úřadu. Krajským úřadům byla zákonem svěřena pravomoc z toho důvodu, že stanovení objemu finančních prostředků na platy asistentů pedagoga (krajských normativů a příplatků ke krajským normativům, případného zapojení krajské rezervy) je plně v jejich kompetenci.

Ad 2)

- odst. 9 uvádí, že ředitel školy může ve třídě, studijní skupině, ve které se vzdělává dítě, žák nebo student se speciálními vzdělávacími potřebami, zřídit funkci asistenta pedagoga. V případě dětí, žáků a studentů se zdravotním postižením a zdravotním znevýhodněním je nezbytné vyjádření školského poradenského zařízení (z čehož vyplývá, že pro zřízení funkce asistenta pedagoga k dítěti, žákovi a studentovi se sociálním znevýhodněním není vyjádření školského poradenského zařízení nezbytné).

Toto je legislativní rozdíl mezi zřízením funkce asistenta pedagoga pro jedince se zdravotním postižením, zdravotním znevýhodněním a sociálním znevýhodněním. Jakákoli další rozdílnost není nikde definována – asistent pedagoga je pedagogický pracovník v souladu s § 20 zákona o pedagogických pracovnících, nerozlišuje se na asistenta pedagoga pro žáky se zdravotním či sociálním handicapem. Samozřejmě, podle povahy podpory poskytované na základě individuálních potřeb jednotlivce se pak rozlišuje výše úvazku, pracovní náplň a platové zařazení, ale toto opět nesouvisí se zdravotním či sociálním znevýhodněním.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 4/2014 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy