5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Jsme na straně Pokémonů

Jsme na straně Pokémonů

Autor: Jan Nejedlý | Datum: 6.5.2015 | Vydání: 5/2015

Ondřej Šteffl bývá nazýván vizionářem českého školství. A také jeho velkým kritikem. Od slov však přešel k činům a nedávno spolu s kolegy ze společnosti Scio založil vlastní školu. Už druhou ve svém životě. Tentokrát ale půjde o skutečnou alternativu.

Jsme na straně Pokémonů

Svou první školu PORG jste založil jako vzdělávací ústav klasického typu, že?

Ano. V roce 1990 šlo o reakci na čtyřicet let totality. Gymnázium se původně jmenovalo První obnovené reálné gymnázium. Teď se nazývá jen PORG a nikdo už nezná význam té zkratky. Byla to doba, kdy jsme se instinktivně vraceli k tomu, co bylo za první republiky dobré, tedy ke klasickému gymnáziu. Dneska už bych to nedělal.

V dalších letech se váš pohled na vzdělávání radikálně změnil...

Jistě. On se totiž taky radikálně změnil svět. Kognitivní vědy přišly za tu dobu s převratnými objevy. Obecně se má třeba zato, že školy fungují na základě psychologických poznatků. Jenže školy vznikly v době, kdy psychologie jako věda ještě neexistovala. Model, kde děti sedí ve třídě v lavicích a před nimi stojí učitel, nemá žádnou oporu v poznatcích psychologie. To vzniklo nápodobou fungování kostelů a pak fabrik, ale nemá to žádnou souvislost s tím, jak člověk myslí, jak mu funguje mozek. Neurovědec John Medina tvrdí, že kdyby měl vymyslet prostředí, které je zvlášť nevhodné pro rozvoj mozku, vymyslel by něco jako školní třídu.

Ve ScioŠkole tedy nebudou židle a lavice?

Na něčem děti sedět musí. Ale nebudou tam místnosti uspořádané jako klasické třídy, spíš nějaké variabilní prostory. Stejně tak tam nebude zvonění nebo učení podle rozvrhu.

Máte vlastní budovu?

ScioŠkola si zatím pronajímá jedno patro základní školy na pražském Chodově.

Mimochodem, není název ScioŠkola jazykový patvar? Anglicismus typu Masaryk-škola?

To nás nenapadlo. Nejspíš to patvar bude, máte pravdu. Dnes se ale marketing na patvary moc neohlíží.

Mediální zkratka vylíčila vaši školu tak, že si v ní budou děti samy vybírat, co se budou učit. Dalo by se to tak říct?

Úplně tak to nebude. Děti se budou učit, jak se učit samy; učit se, jak si samy vybírat, co se učit. To je trošku něco jiného.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 5/2015 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy