5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Má smysl známkovat chování?

Má smysl známkovat chování?

Autor: Jitka Neradová | Datum: 5.5.2016 | Vydání: 5/2016

Musíš se chovat slušně, jinak dostaneš dvojku z mravů, říkávalo se kdysi, pokud vznikl nesoulad s pravidly slušného chování. Jestliže se temná vize naplnila a na vysvědčení se objevila v kolonce chování jiná známka než jednička, vnímalo se to jako cejch.

Má smysl známkovat chování?

Dvojka z chování znamenala cejch lumpa, lotra, grázla či jinak nezvladatelného jedince, v určité době navíc asociála či politického oponenta. Dvojka z chování byla prostě znamením, že s daným jedincem není vše v pořádku a zaslouží si trest. Tím trestem byla ona dvojka z chování, přičemž kdysi se navíc ještě mluvilo i o mravech. Mravy ale pozvolna mizely v propadlišti dějin a zůstalo jen chování. Chování podle předepsaných pravidel. Ovšem představa cejchu, resp. trestu zůstala.

Zločin a trest ve škole

Dvojka z chování je prostě trest, což je samozřejmě letitý omyl. Dvojka z chování je normální známka. Dvojku z matematiky také nikdo nevnímá jako trest. Ba ani trojku ne. Jde o číselné vyjádření toho, jak asi tu matematiku zvládá. A stejné je to s chováním. Je dost naivní si myslet, že se všichni chovají na výbornou. Ale na vysvědčení ji většinou domů přinesou. Když už tam mají dvojku, jde často o trest za nějaký přestupek. Nejde o klasické hodnocení chování, které by měla dvojka čili známka chvalitebná vyjadřovat. Prostě že dítě nějak zlobí, nedodržuje všechna pravidla, ale v podstatě ho lze občas i pochválit. Jeho chování není úplně výborné, ale chvalitebné. S trestem by to nemělo mít nic společného, jde o hodnocení.

Co se týče trojky z chování, to už je vnímáno jako trest maximální, přičemž z logiky věci jde o konstatování, že daný jedinec se chová prostě dobře. Těžko ale poměřovat realitu a fakta emocemi. Zažité historické klišé, že trojku z chování dostal Babinský, který hned poté skončil na šibenici, nevyvrátíte. Lidé to tak prostě vnímají, děcko něco provede, dostane dvojku z chování – a je vyřešeno. Zločin a trest v kulisách českého školství. A o mravech u toho nepadne ani zmínka. Protože s dobrými mravy se prostě taková trojka z chování neslučuje.

Šestka z mravů

Je zajímavým trendem v rétorice některých mediálně známých osobností se chlubit dvojkou z chování. Zjevně tím chtějí dát najevo, jak jsou neortodoxní a zajímaví. Někteří informaci o svých školních mravech dovádějí k dokonalosti tvrzením, že v podstatě šlo o zárodky disidentské činnosti, protože jejich dvojka z chování byla hlavně proto, že nesouhlasili s režimem. Možná tomu tak i v některých případech doopravdy bylo. Ovšem kdyby se na chování napasovala klasická terminologie, kdy dvojka je známkou chvalitebnou, pak se opar hrdinství rychle rozplývá.

Pravda, stupnice známek chování má slovní vyjádření v jiných dimenzích, jde o chování výborné, velmi dobré, uspokojivé a neuspokojivé. Třístupňová škála jako hodnotící žebříček moc nestačí, a není tudíž divu, že se dvojka bere jako trest, respektive výchovné opatření. Mně osobně by konvenovalo, kdyby se známkování chování, pokud tedy má zůstat zachováno, rozšířilo na pět stupňů jako u ostatních známek. I se stejným slovním doprovodem, tedy výborný, chvalitebný, dobrý, dostatečný i nedostatečný. Víc by to vypovídalo o škále studentova chování, přičemž dvojka by opravdu byla chvalitebná.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 5/2016 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 1 / nových příspěvků: 1

  • Dají se učitele zmáct 27.11.2016, 17:12 Zobrazit

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy