5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > MÍSTO ŠKOLNÍ JÍDELNY RESTAURACE?

MÍSTO ŠKOLNÍ JÍDELNY RESTAURACE?

Autor: Barbara Hansen Čechová | Datum: 10.9.2008 | Vydání: 7/2008

Ve dvaceti českých školách provozuje školní jídelny restaurace Eurest. Láká velkým výběrem jídel, bezobjednávkovým systémem a novou tváří mnohde nechvalně proslulých jídelen. Vyjdou zdejší obědy cenově shodně a dočkají se děti skutečně zdravého jídla?

Restaurace Eurest jsou mnohým známé jako poskytovatelé stravování ve větších firmách, úřadech či zdravotnických zařízeních. Od roku 2005 se snaží probít také do českých škol. Co mohou školám nabídnout?

Výhodou restaurací Eurest oproti školním jídelnám je možnost výběru z aktuální nabídky jídel. Děti si zde nemusí jídla objednávat dopředu: vyberou si podle toho, co se jim zdá od pohledu dobré a na co mají chuť. Díky tomu také žádný oběd nepropadá nebo se neodhlašuje. Naopak sporný bod sítí školních jídelen představuje nabídka tzv. „doplňkového sortimentu“, který obsahuje sladkosti, vysokoenergetické nápoje, žvýkačky, nanuky, které si zde děti mohou ze své stravovací karty také pořídit.

Místo oběda plechovka Coly

Jak to tedy v restauracích Eurest vypadá? Celkové prostředí působí čistě a moderně. Žádné rozvrzané židličky nebo upatlané stoly. Děti mají na výběr ze čtyř hlavních jídel, která variují od klasické české kuchyně (segedínský guláš s knedlíkem; čočka na kyselo) po modernější pokrmy (italské těstoviny se sójovým masem; mrkvové karbanátky s bramborovou kaší). Alespoň jedno jídlo je vždy bezmasé. Nechvalně známou UHO - univerzálně hnědou omáčku - v nabídce Eurestu však také najdete (např. hovězí na česneku s dušenou rýží). K tomu si strávníci mohou vybrat polévku, salát, dresingy, ovoce, zákusky (např. větrníky). Oběd stojí podle toho, co si děti vyberou. V tom také spočívá kámen úrazu. Kolik dětí si vybere salát, ovoce nebo mrkvové karbanátky? A jak zamezit tomu, aby si dítě místo hlavního jídla nepořídilo plechovku Coly? Ve Velké Británii, kde se snažili o velký průlom školního stravování, narazili na velký odpor dětských chutí. Místo zeleniny stále vyhrávají smažená jídla a sladkosti.

Rodiče žáků, kteří navštěvují školu s jídelnou Eurest, zakoupí magnetickou kartu, jejíž cena se liší - v některých jídelnách stojí 30 Kč, jinde 80 Kč či dokonce 140 Kč. Tuto kartu je možno používat po celou dobu návštěvy školy. Každé dítě pak má zřízeno osobní konto, kde jsou zaznamenávány jednotlivé pohyby (nabití konta, konzumace, vybití konta). Platba obědů se provádí zálohově, vždy na jeden měsíc dopředu. V případě poklesu stavu účtu pod určitou výši (cca částka čtyř obědů) dítěti ve škole předají lístek s informací, že je potřeba provést navýšení zůstatku na kontě.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 7/2008
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy