5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Radikální upřímnost

Radikální upřímnost

Autor: Jan Nejedlý | Datum: 6.3.2017 | Vydání: 3/2017

„Všichni lžeme jako o život. Vyčerpává nás to a je to zásadním zdrojem většiny lidského stresu. Lhaní lidi zabíjí. Cesta ven spočívá v tom, dobře se naučit říkat pravdu.“ – Toto tvrdí americký americký psychoterapeut Brad Blanton, jehož knihu Radikální upřímnost přeložil do češtiny jeho žák Sebastian James. Navzdory jménu je to Čech, který v Praze pořádá workshopy právě s tematikou upřímnosti. Povídali jsme si mj. o tom, zda by tato nekonvenční koncepce byla využitelná i ve školství.

Radikální upřímnost

V literatuře je popsána postava absolutně upřímného člověka. Je to kníže Myškin ze slavného Dostojevského románu. Ten román se jmenuje Idiot, neboť takto je vnímán ten, kdo druhým říká, co si o nich skutečně myslí.

Koncept radikální upřímnosti je zaměřen v prvé řadě na sebe sama. Ale samozřejmě že součástí upřímnosti je také říkat druhým, jaké k nim mám výhrady. K tomu je však potřeba určité zralosti a vnitřního nadhledu, neboť nikdo není bez chyb a naše mysl má tendenci extrémně kritizovat chyby druhých. Naopak o vlastních chybách či slabostech mnoho lidí nemluví vůbec.

Být upřímný znamená říkat pravdu. Ale o tom, co je pravda, se filozofové hádají už pěkných pár staletí.

Nám nejde o hledání nějaké obecné filozofické pravdy. Pravda a upřímnost jsou ještě něco trochu jiného. Upřímně můžu mluvit hlavně o sobě, o vlastním prožívání, o tom, co někdy předstírám, o skutečně pociťovaných emocích či o svých minulých činech. Tyhle věci totiž velmi často tajíme a v důsledku toho vzniká mezi lidmi propast.

Autor knihy Radikální upřímnost říká, že pravda je proměnlivá.

V knize je krásná pasáž o manželské hádce. Manželka vyčetla muži, že něco udělal, a proto na něj byla v 17,10 naštvaná. Když si o tom pohovořili, žena se vyvztekala, dala průchod svým emocím a v 17,30 ho naopak oceňovala, že ji vyslechl a objal. V tom smyslu je pravda proměnlivá. Pak ale existují lidé, kteří si řeknou: V 17,10 jsem byl na tebe naštvaný, tak přece na tebe musím být naštvaný i v 17,30. Autor říká, že tenhle postup je možná logický, ale nebetyčně hloupý.

On doslova píše: „Co bylo pravdou včera, může být dnes jen snůškou sraček.“

Součástí terapeutického přístupu Brada Blantona je přesvědčení, že k silným emocím patří i silné výrazy. S tímto přesvědčením, že je lépe věci říkat upřímně i za cenu silných slov, autor přistupuje i k psaní svých knih. Zároveň však ta silná slova a pocity naštvání v sobě nijak dlouho nedrží, za chviličku se přes danou věc přenese a je zase velmi vřelý. Ta živost a temperament se nesou negativními i pozitivními emocemi. Podle mého názoru je to lepší alternativa než chlad.

V úvodu píše: „Doufám, že vás tahle kniha nasere.“ To ve mně, upřímně řečeno, vzbudilo čtenářský zájem. Používáte podobný slovník i při svých workshopech?

Ano.

Jaké jsou odezvy?

Občas to trochu naráží, ale fakt jen občas. Ono jedno či dvě peprná slova většinou spíš osvěží a uvolní atmosféru. Ve sprostých slovech nevidím nic tak hrozného. Některým lidem vadí, když se mluví sprostě, ale nevadí jim, když se lže. To mi přijde uhozené. Jako by forma byla důležitější než obsah. Sprostá nejsou slova, ale činy.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 3/2017 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Rozumíme penězům Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy