5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Rozvod tříští dětskou duši

Rozvod tříští dětskou duši

Autor: Libor Popela | Datum: 6.4.2016 | Vydání: 4/2016

Statistika podle jedné písně nuda je, nicméně vážně poskytuje cenné údaje. A jedním z takových údajů je, že v České republice se rozvádí zhruba každé druhé manželství.

Rozvod tříští dětskou duši

V praxi by to tedy mělo vypadat, že v Česku neexistuje nikdo, kdo by rozvod kolem sebe nezažil. Ať už svůj či v blízké rodině, nebo u přátel. V lepším případě se rozvádějí bezdětní manželé. Rozvod je vždy stresovou situací, a pokud děti nemají, dotýká se jen jich. Nebo je mají, a přestože se mohou snažit, aby potomci do jejich rozporů nebyli vtahováni, neubrání se tomu. Rozvod dopadá na všechny členy rodiny, nikoho nevyjímaje. A to by si rozvádějící se rodiče měli uvědomit na prvním místě.

Totální ztráta motivace

„Rozvod je pro děti výraznou stresovou událostí, kdy se radikálně mění celý jejich život. Jejich životní jistota a stabilita se prakticky ze dne na den ocitají v troskách. Často nevědí, co si mají počít. Komu věřit, komu ne. A přestože se alespoň ty starší děti mohou navenek tvářit, že je to nezajímá, dotýká se jich to velmi, velmi blízce,“ upozornila psycholožka Jana Hrubá.

Rodina je pro děti základním stavebním kamenem. V ní vyrůstají, učí se důvěřovat světu, mít rád své blízké. Zajišťuje potřebu bezpečí, zázemí. Díky ní dítě postupně poznává základní sociální i kulturní hodnoty. V momentě, kdy se začne rozpadat manželství, jistoty dětí jsou velmi rychle rozmetávány v prach. A rozvod si u nich začne vybírat svoji daň. Mohou se začít chovat agresivně, nebo naopak vtáhnout se do sebe, nemluvit, rozbíjet věci, lhát, mohou projevovat nejistotu, strach, mít pocity viny, že je to všechno jen kvůli nim. Že nejsou dost dobré, hodnotné. Ve škole mohou mít problémy s chováním, se zhoršenými známkami. Není to nic neobvyklého, mají hlavu plnou jiných věcí, a kdo by se v jejich situaci soustředil na učení? Dochází ke ztrátě motivace, proč by se přece teď měly učit?

Mluvit, mluvit a mluvit

„Rozvod zasahuje děti plnou silou. Rodiče, byť to mají spolu velmi zlé, by se alespoň měli pokusit zmírnit jeho následky dopadající právě na děti,“ uvedla Hrubá.

Jak? Třeba i tím, že s dětmi o svých problémech mluví. Říká se, že nejhorší je nejistota, a to platí i v tomto případě. Dítě velmi rychle vycítí, že je něco v nepořádku. Že něco není tak, jak má být, přestože se máma s tátou tváří, jako když se nic neděje. Byť v rozvodovém řízení je jistot pramálo, částečným záchranným lanem může být právě dostatečný přísun informací.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 4/2016 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.



Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy