5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Škoda, že proměna školy nepřišla zdola

Škoda, že proměna školy nepřišla zdola

Autor: Barbara Hansen Čechová | Datum: 9.9.2009 | Vydání: 7/2009

Scenáristka, svérázná herečka, pedagožka v oblasti mediálního vzdělávání. Jaký má známá lektorka Kritického čtení Nina Rutová vztah ke škole a jak by měnila současné školství?

Co se vám vybaví, když se řekne škola?

Než začnu odpovídat, asi bych vás měla upozornit na to, že jsem chodila do různých škol od roku 1964 do roku 1983. Co se mi vybaví? Samé otázky. A řadu z nich si v některých školách kladu dodnes. Kde a proč jsem se to ocitla? Co to je za divné budovy s divným nábytkem uvnitř? Proč to všude tak páchne? Proč musí být ve třídě samé stejně staré děti? Proč je jich tak moc? Co znamená slovo třída? Proč musíme pořád dělat všichni totéž? Proč musím stále sedět v lavici. Proč musím sedět každý den na tomtéž místě? Proč se musím celý den dívat na tabuli, na soudružku učitelku a na fotografii soudruha prezidenta? Proč učitelka mluví, i když se jí nikdo na nic neptal? Proč je zakázáno povídat si s ostatními? Proč je ve škole svět rozdělený na „předměty“? Proč se ve škole zvoní? Proč musím chodit po škole ještě do družiny? Co mám dělat, když v šatně zbyly jen nějaké cizí boty, které jsou mi malé, takže nemůžu jít domů?

Aha, to nezní jako pozitivní začátek školní docházky. Bylo přece jen něco, co vás ve škole bavilo?

Tělocvik, když se nenacvičovalo na spartakiádu. Asi jsem patřila mezi tzv. hyperaktivní děti, ale to se tenkrát nijak neřešilo. Dneska bych měla například v ZŠ Integrál na Vinohradech na zemi kus červeného koberce (ta barva je snad pro hyperaktivní děti vhodná), volnost pohybu, možnost něco zkoumat a dělat a měla bych tím pádem určitě ráda i mnoho dalších „předmětů“.

Vzpomínáte ráda na některého svého učitele?

Na paní profesorku Zdeňku Jařabovou, která učila na ostravské konzervatoři. Byla to za celých 19 let mé školní docházky jediná učitelka, která se nepřizpůsobila socialistickým požadavkům a mluvila o knihách, které mi v knihovně odmítli půjčit, takže mi je nosila ze své domácí knihovny.

Co jste se ve škole skutečně naučila?

Psát, počítat. Čerpám z toho dodnes.

Co důležité jste se naopak ve škole nenaučila?

Získat k ní kladný vztah...

A přesto jste se rozhodla učit… Kdy k tomu došlo?

Když jsem v roce 1999 při natáčení jedné rozhlasové reportáže na vlastní oči viděla, že škola může být skvělá věc. Zapsala jsem se pak do kurzů dalšího vzdělávání pro učitele, i když nejsem aprobovaná učitelka.

Proč tedy vlastně učíte?

Protože je to jedna z možností, jak se setkávat s ostatními, protože jsem zvědavá na „žáky“ (malé i dospělé), na to, jestli se mi podaří hodinu smysluplně naplánovat. A možná taky proto, že učit nemusím, ale chci.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 7/2009
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy