5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Školní jídelna pro sportovce

Školní jídelna pro sportovce

Autor: Růžena Milatová | Datum: 9.2.2011 | Vydání: 2/2011

Tentokrát jsem byla pozvaná na návštěvu do základní školy Eden. Zdejší škola je plná sportujících dětí, převážně chlapců. Jak vychází vstříc jejich zvýšeným nárokům na kvalitní stravu?

Školní jídelna pro sportovce

Ve škole mě přivítala velmi milá paní ředitelka školy Jana Churáčková. Na schůzku přizvala ředitele společnosti Školní jídelny pro Prahu 10, která spravuje také zdejší školní jídelnu. Spolu se mi pochlubili prestižní akcí Dobré vejce, které se účastní společně jídelny všech škol na Praze 10. Městská část Praha 10 tak jako první v republice získala ocenění, které uděluje organizace Compassion in World Farming. Zařadila se mezi nemnoho měst a míst, která tuto cenu získala, jako například Londýn, Bologna, Ravena, Evropský parlament či Sněmovna lordů. V těchto městech či zařízeních odebírají vejce pouze od slepic, které jsou chované neklecově. Pro představu bylo dětem prezentováno papírem formátu A4, na jakém prostoru jsou slepice v kleci chované.

Od letošního roku mají také děti na Praze 10 možnost bez zvýšení ceny obědů vybírat si jídlo s přídomkem BIO. Škola je také zapojená do akce Mléko a ovoce do škol. Mléko děti dostávají pravidelně, s ovocem je to už prý horší. Tato akce pomalu upadá. Ovoce je do školy dodáváno již jen jednou za měsíc.

Vstřícnost vůči rodičům

Děti si mohou objednávat obědy prostřednictvím internetu i v jídelně. Oběd lze odhlásit na daný den do osmi hodin ráno, a tak odpadá rodičům starost co s objednaným obědem. Lze také oběd daný den neodhlašovat a vyzvednout si ho s sebou domů. Svačinky zde dětem nenabízejí.

Na škole existuje stravovací komise, ve které jsou zastoupeni rodiče. Ti mohou v jídelně stravu ochutnat a informovat ostatní rodiče. Pokud ani to rodičům nestačí, mohou si nespokojení rodiče dojednat ochutnávku oběda přímo s vedoucí školní jídelny a připravovanou stravu sami v jídelně ochutnat. To mi připadá velmi rozumné a vstřícné.

Kuchyně se blýskala čistotou, výdej jídel probíhá v přímém kontaktu dětí s vydávajícím personálem. Jídelna je čistá, moc hezky zařízená a vyzdobená, dětem se zde určitě moc líbí. V jídelně je pravidelně dozor zaměstnance provozující společnosti. Malým dětem připravuje na stůl polévku, aby se neopařily. Součástí oběda je nápoj a k dispozici je čistá voda. Skoro každý den mají v jídelníčku zařazené ovoce nebo salát, občas moučník, oplatku nebo mléčný výrobek.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 2/2011 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy