5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Školou hudba zní

Školou hudba zní

Autor: Jan Nejedlý | Datum: 6.5.2015 | Vydání: 5/2015

Nechte na jeden den místo učených výkladů a přednášek rozeznít vaši školu hudbou. Nabízíme vám inspiraci na projektový den pro druhý stupeň základní školy, který zahrne aktivity od hudební výchovy přes češtinu a angličtinu až třeba po fyziku.

Školou hudba zní

Hudba nás provází životem doslova od kolébky po rakev, tedy od ukolébavek až po smuteční písně. Ačkoli už dávno neplatí rčení Co Čech, to muzikant, každý dnešní teenager má k hudbě vztah alespoň jako posluchač. Využijme tento zájem a představme dětem hudbu „ekumenicky“ od vážné po pop music včetně jejích různých funkcí.

Instrukce

Projektový den je sice poměrně náročný na přípravu, avšak výsledek stojí zato. Podle počtu žáků stanovte počet stanovišť a družstev, která mohou převyšovat počet stanovišť (některá pojmou dvě skupiny). Děti do skupin vyberte napříč ročníky, přičemž vedoucími by měli být deváťáci. Skupiny rozvrhněte vyváženě podle schopností dětí. V rámci družstev se můžete pokusit i o sblížení antagonisticky naladěných spolužáků. Složení družstev vyhlašte až těsně před zahájením akce s tím, že účastníky „náhodně vybral počítač“, abyste předešli hádkám.

Stanoviště mají na starosti jednotliví učitelé podle aprobace, kteří průřezově pokryjí různé předměty včetně dějepisu, zeměpisu či výtvarné výchovy. K ruce dostanou zbylé deváťáky, kteří nejsou vedoucími družstev. Ti také vyrobí kartičky pro každé družstvo s čísly stanovišť, kam se budou zapisovat body. Je třeba vyčlenit i pedagogický dozor, aby dohlížel na přesuny družstev po škole.

Vedoucí projektového dne předem vybere a označí příslušné učebny, kde budou stanoviště. Akce zabere celé dopoledne. Na začátku se všichni žáci shromáždí v jedné místnosti a po úvodním seznámení s pravidly budou rozřazeni do družstev. Vedoucí si postupně odvedou své členy na předem určené stanoviště (další už si vybírají sami). Výchozí idea tkví v tom, že skupina žáků právě založila kapelu. Musí si proto vymyslet název, jména hudebníků, styl, název desky, hitu. Na výtvarném stanoviště si navrhnou obal desky, plakát na koncert, kostýmy. Jinde si zas vyrobí nástroje, složí píseň apod. Celá akce vyvrcholí v určenou hodinu „koncertem“.

Všichni zúčastnění se na konec opět sejdou v jedné místnosti, přičemž každá skupina se představí, ukáže své výrobky a konečně zazpívá píseň, kterou si složila. Porota složená z pedagogů vyhlásí vítěze. Pokud je mezi rodiči aktivní hudebník, je dobré jej zkusit do akce zapojit. Podle dohody mohou žáci dostat známku za celý projekt či podle jednotlivých stanovišť. Vedoucí dne pak interně s kolegy vyhodnotí klady a zápory projektu.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 5/2015 nebo v On-line archivu.

Dokumenty ke stažení


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy