5000
Kurz jako dárek Rodina a škola jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Spolužáci přes dva kontinenty

Spolužáci přes dva kontinenty

Autor: Radek Gális | Datum: 15.12.2006 | Vydání: 10/2006

Stává se občas nejen v pohádkách, že s blížícími se vánočními svátky i ty nejzlobivější děti zjihnou a na předvánoční školní besídce nečekaně projeví touhu někomu pomoct. Jednou z šancí, jak by pohotový učitel mohl tento „charitativní amok“ přetavit v konkrétní čin, je charitní projekt Adopce na dálku - tedy to, že by jeho třída mohla „adoptovat“ nějaké dítě z rozvojové země, a dopomoci mu tak ke vzdělání, které stále ještě není všude samozřejmostí.

S tímto projektem může kreativní pedagog spojit spoustu dalších nejen dobrovolných činností, ale přesahů do vyučovacích hodin. Žáci si mohou procvičit angličtinu, když budou svému „nevlastnímu“ dítěti psát dopis. Na třídní nástěnku je možné umístit fotku dotyčného „spolužáka“ s mapkou dané země a fotky jejích kulturních památek či přírodních zajímavostí. Dále si lze procvičit zeměpis, dějepis, ba dokonce rodinnou výchovu - třeba výměnou receptů českých jídel za například tradiční indická jídla. Třídní pokladník může sám obhospodařovat „fond“ pro adoptované dítě, jiný může vyřizovat korespondenci s partnerskou organizací Charity.

Žáci pracují na Gonga

Například žáci Základní školy Matice školské v Českých Budějovicích úspěšně bourají předsudky škarohlídů o tom, že čeští školáci se starají jen o sebe. Tito žáci už nyní pilně vyrábějí dárky na vánoční trh, který se uskuteční na školním dvoře v pátek 15. prosince odpoledne. Vědí totiž, že čím víc peněz za své výrobky utrží, tím více pomohou svému kamarádovi z druhé strany zeměkoule.

Budějovičtí školáci pomáhají svému kamarádovi z Thajska rádi. „Peníze, které získají za voňavé pytlíčky s levandulí, pomalované květináče nebo závěsné dekorace, pomohou chlapci z Thajska jménem Kaika Ronnachai Gong, kterého škola podporuje v rámci charitativního projektu Adopce na dálku,“ vysvětluje učitelka občanské výchovy Kateřina Štiková, která je zároveň vedoucí školního aktivu, a dodává: „Je dobré, že se školáci do této akce zapojili. Děti si přitom uvědomí, že někdo ve světě má nouzi a že mu mohou pomoci, přestože jsou ještě děti a bydlí tak daleko. Má proto smysl vyrobit sebemenší pitomost, kterou při vánočním trhu prodají a peníze pošlou na podporu malého chlapce.“ Za roční částku 5 500 Kč získá dítě určené k adopci v Thajsku školné, školní pomůcky, uniformu a základní zdravotní péči.

Podpořte malé Ugandě či Litevče

Projekt Adopce na dálku založila Arcidiecézní charita Praha v roce 1993. Díky dárcům z ČR projekt umožňuje konkrétním dětem získat vzdělání v jejich domácím prostředí a tím se podpoří rozvoj komunity, kde žijí. Výhodou projektu je adresnost, vysoká efektivita a také jeho transparentnost. V současné době projekt pomáhá prostřednictvím adoptivních rodičů více než 14 000 dětem v Indii, Ugandě, Litvě, Thajsku nebo Zambii. Jedná se o děti z nejchudších rodin (často sirotky), které by z finančních důvodů nemohly chodit do školy.

„Pokud si adoptujete například dítě z Indie, zaplatíte ročně 4 900 Kč, za dítě z Litvy 6 900, z Ugandy 7 000,“ vypočítává Šárka Kysilková, asistentka projektu Arcidiecézní charity Adopce na dálku. „Novinkou je pomoc dětem v Zambii. Školák přijde na 5 000, středoškolák na 8 000 korun.“ Dítě z daleké ciziny pak napíše svému „rodiči“ dva dopisy ročně a partnerská organizace v tom či onom státě zasílá do České republiky jednou ročně vysvědčení dítěte s aktuální fotografií.

„Adoptivním rodičem však nemusí být pouze jednotlivec nebo rodina, ale často jsou to třídy nebo celé mateřské a základní školy,“ pokračuje Šárka Kysilková. Školákům, kteří se rozhodnou svému vrstevníku pomoci, stačí, aby se obrátili na organizaci, zabývající se adopcí na dálku. „Pak je třeba, aby třídní kolektiv mezi sebou vybral jednoho člověka, na jehož adresu bude adopce uvedena. K němu domů pak poputují všechny dopisy, fotografie a vysvědčení od adoptovaného dítěte.“ Například částka 5 500 Kč se na první pohled zdá vysoká, ale v případě dotace pomocí 25členného třídního kolektivu to znamená na jednoho žáka měsíční příspěvek 22 Kč, a to nepočítáme finanční spoluúčast paní učitelky nebo pana učitele.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 10/2006
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy