5000
Kurz jako dárek Rodina a škola jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Téma hodiny? Minecraft!

Téma hodiny? Minecraft!

Autor: Libor Popela | Datum: 6.3.2015 | Vydání: 3/2015

Je možné smysluplně využít počítačové hry při výuce ve škole, nebo je to sci-fi? Zkusme odhodit staré předsudky.

Téma hodiny? Minecraft!

Hektolitry stříkající počítačové krve, zombie, které se sápají po mozku hlavního hrdiny, tuny vystřelených nábojů a haldy mrtvých. Typická představa o hrách někoho, kdo hry nehraje. Hry jsou prý špatné, násilné, agresivní, nic dobrého z nich nekouká, a kdo tráví čas u počítače či konzole hraním, se zlou se v životě potáže. Ano, jsou hry, kde se to děje. Potoky krve a kupy nábojů. Ale nelze vše házet na jednu hromadu, protože existují i komerční hry, a není jich málo, které lze s čistým svědomím použít jako pomůcku dokonce i při výuce. Že to není možné?

Ale je. A jsou země, kde se to děje. Zářným příkladem budiž hra, jejíž finální verze spatřila světla monitoru v roce 2011 s názvem Minecraft. Možná jste o ní už slyšeli či viděli obrázek z ní. Snad nějaké video. Grafika nic moc, taková celá hranatě hranatá. Prostředí z kostiček, kostičkoví panďuláci, děj vlastně žádný. Ale naprostá svoboda k tvoření a hraní si zároveň.

Svět z kostek

Minecraft simuluje reálno, má své principy a pravidla. Jsou v něm domy, dveře, poklopy, rostliny, stromy, louky, lesy, zvířata, vše funkčně a logicky propojeno do životaschopného univerza. Jako hráč se pustíte do světa, který lze přetvářet a utvářet k vaší představě. Kostky lze spojovat, rozpojovat, dolovat, tavit, používat jako palivo. Stavět železniční sítě, chrámy, živá města, na polích pěstovat třeba pšenici. Z kostek lze sestavit hodiny, které opravdu běží, či fungující kalkulačku.

Přínos pro výuku? Značný. Rozvoj kreativity, logiky, prostorového vidění. Stavění modelů reálných budov podněcuje zájem o studium architektury. Na vzniku budov se samozřejmě dá spolupracovat s ostatními, což rozvíjí komunikaci, sociální dovednosti, stmeluje kolektiv jako tým. Jistý učitel v Kuvajtu staví v Minecraftu světy poučující o starých civilizacích. Jeho kolega v Austrálii pro studenty zase vytvořil ilustraci základních chemických procesů. Komenského škola hrou jako vystřižená z učebnice.

Tato hra se navíc dostala jako výukový předmět do některých škol například ve Švédku. Pracovat lze s verzí určenou přímo pro školy s názvem MinecraftEdu.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 3/2015 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy