5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Třídní schůzky trochu jinak

Třídní schůzky trochu jinak

Autor: Barbara Hansen Čechová | Datum: 6.10.2011 | Vydání: 8/2011

Kromě třídních schůzek se na mnohých školách začínají organizovat konzultace „mezi šesti očima“. Bývá na nich přítomen rodič, učitel i žák. Jak tyto konzultace probíhají a jaký je jejich smysl?

Třídní schůzky trochu jinak

Jana a Petr jsou rodiče Jakuba, který nyní chodí do čtvrté třídy. Od září mají novou třídní učitelku, která je seznámila s novinkou: chtěla by kromě třídních schůzek zvát rodiče i na tzv. konzultace, na kterých spolu s Jakubem budou probírat jeho dosavadní úspěchy a neúspěchy ve výuce. Jana a Petr jsou novinkou nadšeni, jen se trochu obávají, jestli bude možné s ohledem na Jakubovu přítomnost hovořit otevřeně o všech záležitostech. Jakub je dyslektik a má potíže se čtením a s tempem hodiny. Ale nechtějí před ním o diagnóze stále mluvit.

Jak konzultace za přítomnosti žáka a rodičů vypadá? V knize Školní hodnocení žáků a studentů autoři Košťálová, Míková a Stang doporučují pro účely konzultace užívat tzv. dokumentační portfolio. Dokumentační portfolio je soubor dokladů o žákově učení, který obsahuje práce, jež ukazují žákovo postupné zlepšování ve stanovených cílech učení. Při jeho prohlížení žák i učitel informují rodiče o silných stránkách a pokroku dítěte a dokládají to ukázkami v portfoliu. Stejně tak se vyjádří k tomu, co by měl žák dál zlepšovat. Při vlastní konzultaci dostává jako první slovo dítě, které prochází svým portfoliem a ukazuje, na co je hrdé a co se všechno naučilo. Pokračuje tím, co by se dále mělo naučit nebo v čem by se mělo zlepšit. Poté má slovo rodič se svými názory a připomínkami a pak teprve přistupuje k hodnocení učitel. Učitel by měl dbát na to, aby i on vyslovoval co nejvíce konkrétních ocenění žákova pokroku a současně vytyčil jasné cíle pro další učení. Učitel si zapisuje, na čem se s žákem a s rodiči dohodl, a vytvoří si plán podpory tohoto učení.

Učitel si během konzultace dělá poznámky. Když je potřeba, zapracuje je do svého hodnocení nebo jimi obohatí zpětnou vazbu, kterou poskytuje žákovi za uplynulé období. Součástí učitelových záznamů je i návrh na stanovení dalších cílů.

Jak se při konzultacích cítí rodiče

Jana a Petr šli na první konzultaci se smíšenými pocity, ale odcházeli nadšeni. Zatímco na tradičních třídních schůzkách jim vadilo, že minulá paní učitelka před celou třídou hovořila o Jakubově dyslexii a jeho pomalém tempu, zde toho byli ušetřeni. Navíc viděli, že paní učitelka má o Jakuba skutečný zájem a snaží se opravdu zjistit, jaký je, jaké jsou jeho přednosti, a v nich ho podporovat. Díky tomu, že při setkání viděli i práce z Jakubova portfolia, získali pocit, že konzultace byla věcná a že se nejednalo o nějaké omílání frází postavených na vodě. Také se dozvěděli, co přesně děti ve škole dělají. Když k tomu byli vyzváni, vyjádřili se také k Jakubovu učení a pokroku. Vyslovovat slovo dyslexie nebylo nutné, protože se učitelka vyjadřovala stále popisným jazykem – popisovala, co Jakubovi jde dobře a co méně. Žádná škatulka na to nebyla třeba.

Jakubovi rodiče patří k těm, kteří dokážou své dítě pochválit. Podle zkušeností učitelů ale je velkým problémem, že rodiče mají na těchto konzultacích tendenci zlehčovat úspěchy svých dětí, a naopak se silně zajímají o problémy a nedostatky. V tom případě je dobré své pozorování říci a seznámit rodiče s úvahou o tom, že je efektivnější podporovat dítě v tom, v čem je dobré, než jej cepovat v oblastech, kde je slabé.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 8/2011 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 1, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy