5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > VÝCHOVA JE TĚŽŠÍ NEŽ PRÁCE

VÝCHOVA JE TĚŽŠÍ NEŽ PRÁCE

Autor: Barbara Čechová | Datum: 5.9.2007 | Vydání: 7/2007

Neprodává své soukromí bulváru, a přesto patří mezi nejoblíbenější současné herečky. VERONIKA FREIMANOVÁ působí velmi šťastně a vyrovnaně. Vedle práce je její velkou prioritou rodina a výchova dvou dcer.

Co se vám vybaví, když se řekne škola?

Já osobně nemám špatné vzpomínky, ale škola se mě osobně začala týkat, až když jsem potkala obor, který mě bavil. Teprve pak jsem začala ve škole něco dělat. Do té doby jsem učení hodně pouštěla a nedělala si se školou problémy. Myslím, že to mí rodiče těžce nesli, protože oba měli vysokoškolské vzdělání. Ale já jsem měla jiné priority. (směje se)

A jak vy jako rodič prožíváte školu vašich dětí?

 Obě moje dcery mě hodně překvapily. Markéta měla velké štěstí, protože hned od začátku potkala skvělou školu. Od třetí třídy měla učitele, kterého celá třída milovala. Byl to pan učitel Krčmář, který byl tehdy čerstvý absolvent a věnoval se té třídě tak, že ho nakonec navrhli na Zlatého Ámose. Dělal s nimi například soudy o Karlu IV., kde museli panovníka obhajovat a používat při tom nejen své vědomosti, ale i komunikační dovednosti. Také si vydávali svůj vlastní časopis a na škole v přírodě točili filmy – například Tři mušketýry! Dokázal tu třídu dát tak dohromady, že se teď všichni vídají, i když už většina z nich odešla na víceleté gymnázium. Stmelilo to také nás jako rodiče. Byl to pro ni určitě velký vklad do života. Když odcházela v páté třídě na gymnázium, opouštěla něco, co už v životě nepotká. Moje starší dcera bohužel tohle štěstí neměla.

Jsou pro vás a byly pro vás důležité známky?

Ne, nejsou. Moje starší dcera brala školu levou zadní a příliš se jí vzdělání netýkalo. A nyní je na vysoké škole! Už jenom tím, že prošla prvním ročníkem, má vyšší vzdělání, než mám já se svou konzervatoří. Já bych nikdy neřekla, že skončí na vysoké škole. Ale stalo se jí to samé co mně – potkala obor, který ji zajímá, a v tu chvíli se začala učit. Přes svůj zájem se dostala k tomu, že je nutné se učit. Ve výsledku je důležitější, aby se člověk dobře nasměroval, a ne to, jaké měl známky.

 A snažili jste se s manželem dcery nějakým způsobem směrovat nebo přivést k učení?

 Já jsem udělala jednu razantní akci nebo možná v té době spíš zoufalý krok. Moje starší dcera byla tehdy v poslední třídě základní školy, o školu vůbec nejevila zájem, dělala, jako by se jí to netýkalo. Tak jsem koupila příručku o učebních oborech a mile (!) jsem jí řekla, že po ní nikdo nic nechce, tak ať si vybere, jestli bude kuchař nebo prodavač. Nechala jsem ji to přečíst a ona za pět minut dvanáct zjistila, že asi bude lepší jít jinou c stou. Nakonec se dostala jako sedmá na výtvarnou školu. Ale asi kdybych nezakoupila příručku a nezahrála jednu z největších etud v mém životě, tak se o to začala zajímat až po rozdání vysvědčení v deváté třídě! Druhá dcera je nyní v tercii na víceletém gymnáziu a pevně doufám, že se školství natolik překope, že nebude muset znovu dělat přijímačky příští rok na vyšší gymnázium. Myslím, že je to úplný nesmysl. Děti na gymnáziu daleko více dřou, každý rok ze třídy někdo odchází, protože výuku nezvládá, a že by měly být znovu před vstupem na vyšší gymnázium proseté?! Od dámy, která toto zavedla, se mi to zdá jako bezohlednost.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 7/2007
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Rozumíme penězům Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy