5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Zajděte s dětmi do Ymky

Zajděte s dětmi do Ymky

Autor: Šárka Kubcová | Datum: 9.10.2013 | Vydání: 8/2013

YMCA neboli křesťanské sdružení mladých lidí (Young Men’s Christian Association) je nejstarší a nejrozšířenější mládežnická organizace na světě. Usiluje o harmonický rozvoj člověka, jeho ducha, duše a těla. Je otevřena všem lidem bez rozdílu rasy, pohlaví, náboženského vyznání, sociálního postavení, fyzických i duševních schopností.

Zajděte s dětmi do YMCY

Vznikla v Londýně v roce 1844 jako prostředek křesťanské pomoci mladým lidem „ztraceným“ v rychle se industrializujících a odlidšťujících městech Anglie. Cílem bylo žít podle evangelia, vést mladé muže k víře a k zdravému životnímu stylu, a předcházet tak nástrahám rozvíjející se zločinnosti a alkoholismu. Od počátku byl kladen důraz na vzdělání, zlepšování sociálních podmínek, smysluplné využívání volného času a na rozvoj celé osobnosti. Uvedené principy stále přetrvávají, a jak se jistě shodneme, jsou aktuální i v dnešní době.

Přerušovaná tradice v českých zemích

Z iniciativy T. G. Masaryka k nám v roce 1920 Světová aliance YMCA vyslala 62 sekretářů, kteří vedle zakládání a rozvoje sdružení YMCA vyškolili české a slovenské dobrovolníky, z nichž nejschopnější vyslali do jednoročních i delších speciálních ymkařských kurzů v USA.

Prvním předsedou se stal prof. Dr. František Drtina, význačný filozof, vědec a politik. Členy byli mimo jiné prof. Dr. Emanuel Rádl a Ing. Václav M. Havel (otec Václava Havla).

Provoz YMCY byl zakázán například v roce 1943, kdy byl u moci Hitler, a v roce 1951 kvůli Gottwaldovi. Její činnost byla obnovena až v roce 1989.

YMCA dnes

V současnosti je u nás organizace otevřena všem mužům i ženám, chlapcům i dívkám, dětem všech ras a národů, vyznání, sociálních skupin, politické příslušnosti a věku. Je nezávislá na politických stranách i na církvích. Při své činnosti navazuje na domácí i světové kulturní a historické tradice. Je to samostatná nezisková organizace, a v ČR jí byl přiznán Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy statut: Organizace uznaná MŠMT pro oblast práce s dětmi a mládeží na léta 2011 až 2015.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 8/2013 nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy