5000
Kurz jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Zdravý pokoj pro školáka

Zdravý pokoj pro školáka

Autor: Daniela Kramulová | Datum: 5.9.2017 | Vydání: 7/2017

Nejčastější změny v bytě probíhají v dětských pokojích. K důležitým milníkům v jejich proměnách patří počátky školní docházky. Je to možná i poslední šance, jak do těchto prostor vnést bez lítého boje i náš estetický cit a představy o zdravém bydlení a životním stylu.

Zdravý pokoj pro školáka

Připravit pokoj pro školáka znamená především oddělit pracovní zónu od dosud dominujících zón na hraní a spánek. A pokud možno to udělat tak, aby školákovo pracoviště odpovídalo aktuálním požadavkům na zdravé sezení při domácí přípravě, a zároveň s dítětem alespoň pár let „rostlo“.

Rostoucí nábytek

Počítat je třeba nejen s rostoucími nároky na přehledné ukládání školních potřeb, ale hlavně s růstovým potenciálem psacího stolu a židle. Předpokladem zdravého sezení zejména při psaní je pevná opora pod nohama. Proto jsou stoly s nastavitelnou výškou pro děti vhodnější než vysoký stůl, u něhož sedí školák na zvýšené židli a klátí nohama nad zemí.

Jednoduše nastavitelná by měla být i pracovní deska stolu, zhruba v rozmezí od 10–16 stupňů při psaní po 35 stupňů pro čtení. Odborníci na ergonomii dokonce nevylučují místo dlouhého sezení ani možnost pracovat na počítači nebo psát do sešitu u pultu vestoje, podobně jako to dělávali středověcí písaři. Zapojuje se tím víc svalových partií než při běžném sezení, mírně se přesouvá těžiště a držení těla, což může snížit svalové napětí i únavu.

Pokud se domníváte, že podobné drobné pohyby dítě ruší, a trváte na tom, aby při psaní úkolů „sedělo klidně“, nejspíš vás překvapí, že dvouletý experiment v 374 školách v Texasu prokázal, že žáci píšící vstoje u pultíků jsou více zapojeni do výuky a lépe se soustředí než žáci v kontrolní skupině sedící klasicky za stolem. Ale než naopak zcela zavrhnete židli, měli byste vzít v úvahu i názor pediatrů, že dlouhé stání je pro děti stejně málo vhodné jako dlouhé sezení.

Každopádně variabilně nastavitelný stůl je praktickou součástí školákova pokoje. Pokud mu chybí množství šuplíků, lze růst nároků na úložné prostory vyřešit kontejnery nebo systémy poliček.

Sezení, líné cévy a křivá záda

Další nezbytností zdravého pokoje je vhodná židle. I u ní je výhodou nastavitelná výška sedáku. Občas se však zapomíná na to, že svůj význam má i jeho hloubka – když se malý školák na dospělácky pohodlné židli posadí až dozadu, stěží dosáhne na stůl. Takže bude nejspíš sedět jen na krajíčku. Podle ergonomických pravidel bychom měli správně sedět na celém sedadle tak, aby podkolenní jamky byly vzdálené od kraje židle zhruba 5–10 cm. Okraj sedáku by měl být zaoblený, aby se při sezení příliš nestlačovaly cévy vedoucí do dolních končetin a neomezovalo se jejich prokrvení.

Ostatně, cévám vadí dlouhé sezení i na pohodlné židli, jak dokázal tým lékařů pod vedením profesorky Alli McManusové z univerzity v britském Exeteru. Ve studii publikované v časopise Experimental Physiology koncem roku 2015 shrnují, že ve skupině devíti dívek ve věku 9–12 let prokázali po třech hodinách nepřetržitého sezení zpomalení krevního oběhu a zvýšení krevního tlaku vlivem roztažení cév a snížení jejich schopnosti „pumpovat“ do těla čerstvou, okysličenou krev. Autoři studie upozorňují, že zmíněné příznaky jsou v dospělém věku signálem zvýšeného rizika kardiovaskulárních nemocí.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 7/2017 nebo v On-line archivu.


Hodnoťte a doporučte:Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy