Portál.cz > Časopisy > Psychologie dnes

Psychologie dnes

Psychologie dnes 7-8/2014

Daniela Kramulová, 2.7.2014

V červencové a srpnové Psychologii dnes jsme pro vás připravili:

Celý článek

Psychologie dnes 7-8/2014

Psychologie na talíři

Roman Frajt, Šárka Kubcová, Daniela Kramulová, 2.7.2014

Psychologie na talíři Ve vzteku a radosti jíme mnohem více než při strachu a smutku. Při hněvu jíme rychle a bezmyšlenkovitě, zatímco při pozitivních emocích si vybíráme spíše potravu, jež potěší naše smysly. Množství snědeného jídla mimoděk „slaďujeme“ s ostatními stolovníky a leccos o nás napoví i naše jídelní rituály.

Celý článek

Proč čteme bulvár?

Daniela Kramulová, 2.7.2014

Přestože je bulvár často kritizován a mnozí cítí jakousi vnitřní povinnost se vůči němu veřejně vymezit, bulvární noviny jsou dlouhodobě nejčtenějším denním tiskem. Dokonce i tzv. seriózní tiskoviny jsou obviňovány z toho, že přejímají bulvární praktiky. Co nás na nich tak „bere“?

Celý článek

Proč čteme bulvár?

Našlapujte opatrně - Meditace chůze pro ty, co chvíli neposedí

The Beastess, 2.7.2014

Našlapujte opatrně - Meditace chůze pro ty, co chvíli neposedí Řada lidí, kteří si zkusili nějakou formu meditace, si stěžuje na to, že jim dělá potíže se delší dobu v klidu soustředit, zejména majíli při tom setrvat na jednom místě či v jedné neměnné poloze. Místo zklidnění a příjemných pocitů se může dostavit spíše úzkost, podráždění a vtíravé myšlenky. Patříte-li i vy k těm, komu je nehybné sezení v lotosové pozici takříkajíc proti srsti, možná vás osloví meditace chůze.

Celý článek

Proč jsou zločinci malí, tlustí a oškliví?

Petr Houdek, 2.7.2014

Při soudním řízení uvedl obviněný na svoji obhajobu, že je přespříliš ošklivý na to, aby si našel práci, musí proto krást. Mnoho prospěchu mu vysvětlení před soudcem pochopitelně nepřineslo, nicméně Naci Mocan a Erdal Tekin, ekonomové pracovního trhu z Louisianské, resp. Georgijské státní univerzity, si uvědomili, že škaredost může být docela racionální důvod pro kariéru zločince.

Celý článek

Proč jsou zločinci malí, tlustí a oškliví?

Ayahuasca. Džungle nabízí lék na závislosti

Rita Kočárová, 2.7.2014

Ayahuasca. Džungle nabízí lék na závislosti V hlubinách amazonské džungle se možná skrývá nadějepro jedince závislé na tvrdých drogách. Ayahuasca jako medicína je původními obyvateli Jižní Ameriky užívána staletí, možná tisíciletí, západnímu světu ale byla poprvé představena až v roce 1851 prostřednictvím etnobotanika Richarda Spruce.

Celý článek