5000
Kurz jako dárek Rodina a škola jako dárek Kompletní ročník časopisu 2016 Zdrava 5 Právě vyšel nový speciál Nová Psychologie dnes   Ročník 2014 Psychologické kurzy Státy, města, oceány Levné učebnice

Portál.cz > Časopisy > Rodina a škola > Ukázky > Správný učitel je přísný, ale spravedlivý

Správný učitel je přísný, ale spravedlivý

Autor: Marie Těthalová | Datum: 13.1.2010 | Vydání: 1/2010

Práce učitele a moderátora je každá „z jiného soudku“, ale přece jen mají něco společného - vystupování před velkou skupinou posluchačů, které je třeba zaujmout a upoutat. Známá moderátorka Štěpánka Duchková v rozhovoru vzpomíná na svá školní léta a nabízí i rady, jak zvládnout třeba trému.

Co se vám vybaví, když se řekne „škola“?

Teď hlavně Moderátorská škola D3, kde připravuju studenty na práci v médiích. Já sama vzpomínám na školu ráda. Nejvíc na střední ekonomickou školu v Dušní ulici. Dokončila jsem ji v roce 1989, a i před revolucí tam byl hodně uvolněný režim. Nikdo nás nedusil, že nesmíme nosit trička s anglickými nápisy, jako jsem to zažila na základní škole.

Co jste si ze školy odnesla, co vám škola dala?

V Dušní jsme měli výbornou angličtinářku a profesorku na literaturu Pavlu Ziegovou. Trochu jsme se jí báli, tak jsme se na její předměty hodně připravovali. A dodnes z toho, co nám dala, čerpám.

Pracujete jako moderátorka a mediální lektorka. K tomu je určitě třeba velká slovní zásoba. Čtete ráda? Které knížky máte nejraději?

Čtu hrozně ráda. Teď mám osmiměsíční miminka, tak za tu dobu, co jsou na světě, jsem přečetla jen jednu knihu - Rok v Paříži. Je to vtipný popis života Brita v Paříži, tak to nepotřebuje moc soustředění. Nejraději mám romány o 2. světové válce a politické knihy o 50. letech. Úžasná je kniha Zatím dobrý od Jana Nováka o bratrech Mašínových a velmi drsná, ale taky skvělá je kniha Laskavé bohyně od Jonathana Littella, což jsou paměti vysokého nacistického pohlavára. Ale na druhou stranu moje nejmilejší kniha je román, který nemá s válkou ani s politikou nic společného - Kniha o životě a smrti od Axela Muntheho. Kvůli ní jsem navštívila Capri a považuji ji za výjimečnou.

Na co by učitel, který chce na své žáky zapůsobit, neměl zapomenout?

Měl by být přísný, ale spravedlivý. A měl by látku vykládat tak, aby žáky zaujala a aby při výkladu neusínali. Tedy třeba by měl používat hodně konkrétních příkladů.

Na některých učitelích je vidět, že si s sebou do práce nesou nějaké osobní trápení nebo problém. Může se učitel odpoutat od toho, co si s sebou donesl do hodiny? A pokud ano, tak jak?

To je individuální. Já osobně se od takových věcí dokážu stoprocentně odpoutat, ale to je asi díky tolikaleté praxi v živých vysíláních před televizní kamerou. Tam je to podmínkou.

Když jsem začala pracovat jako učitelka, měla jsem občas trému. Máte nějaký tip, jak s trémou bojovat?

S trémou se dá bojovat například vědomým dýcháním nebo různými cviky, které nikdo kolem vás nevidí. To lze ale slovy jen těžko popsat. To se musí předvést.

Co vám osobně pomáhá proti trémě?

Dřív jsem trpěla strašlivou trémou - měla jsem fialové fleky ve výstřihu i na tvářích a bylo mi špatně od žaludku. Naštěstí už mě to samo pustilo a trému mám teď minimální. Když se začnu soustředit na výkon, tréma je definitivně pryč.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Rodina a škola č. 1/2010
nebo v On-line archivu.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0

6666
Kores Škola Michael Rozumíme penězům Gymnázium Amazon Budování kapacit pro rozvoj škol II. Všechny učebnice pro základní a střední školy