Portál.cz > Portál v médiích > Konečně to chápu

Konečně to chápu

Autor: Petr Třešňák | Datum: 10.9.2001

Na zdejších středních školách se zřejmě málokdy stane, aby profesor načapal studenta, jak při vyučování louská pod lavicí biografii Jamese Joyce nebo teorie geniálního fyzika Stephena Hawkinga.

V Británii ale už našli způsob, jak televizní generaci podobná témata přiblížit. Víc než deset let totiž zásobuje nakladatelství Icon Books britský trh desítkami životopisů klasiků světového myšlení v komiksové formě. Pražské nakladatelství Portál letos dva takové tituly nechalo přeložit do češtiny: mohutný knír Friedricha Nietzscheho a obrýlená karikatura Carla Gustava Junga za výlohami zdejších knihkupectví nabízejí způsob, jak se velkým myšlenkám dostat na kloub rychle a zábavně.

Úspěch pro začátečníky

Mexický komiksový kreslíř Eduardo del Rio známý po celém světě pod přezdívkou Ruis maloval v sedmdesátých letech naučné a politické komiksy do levicových novin, které se snažily vzdělávat nejchudší vrstvy populace. Sociální cítění a slabost pro levicové ideály ho přivedly až k myšlence vytvořit komiksovou biografii Karla Marxe: knihu Marx pro začátečníky vydal Ruis v roce 1976 v Británii a ta se okamžitě stala bestsellerem. Literární redaktor anglického nakladatelství, které malovaného Marxe vydalo, Richard Appignanesi se pro spojení "nízkého" žánru s "vysokou filozofií" nadchl a v roce 1991 si pro podobné publikace založil se dvěma kamarády vlastní firmu Icon Books. Jednoduchý recept na zábavné, ale odborně bezchybné komiksové příběhy pak vynesl malému cambridgeskému nakladatelství téměř fenomenální úspěch: během deseti let vydalo Icon Books šedesát takových titulů, překládaných do osmadvaceti světových jazyků. Sám Appignanesi si troufl na "libreto"

k Sigmundu Freudovi a Postmodernismu pro začátečníky, zbytek pak přenechal známým odborníkům a kreslířům. "Původní název edice jsme časem raději změnili na "úvod do", protože univerzitních studentů, kteří si naše knihy hlavně kupují, se označení "začátečník" dotýkalo," vysvětluje pobaveně Andrew Furlow z Icon Books. Hitparáda nejprodávanějších kousků z Icon Books ukazuje, že spíše než skandální příchuť komiksového Kafky, Mohameda nebo Sartra láká čtenáře kreslená forma v těch oblastech, ve kterých je klasické studium opravdu trnité: na předních místech najdeme úvody do postmodernismu, kvantové teorie nebo myšlenek fyzika Stephena Hawkinga.

Jedna nula pro Freuda

Prohlížení pestrého seznamu anglických originálů vnucuje otázku, proč si vlastně nakladatelství Portál vybralo k překladu právě komiksy o Nietzschem a Jungovi, kteří v české knižní produkci v posledních letech rozhodně neměli o pozornost nouzi. "Zabýváme se psychologií a Junga už jsme vydávali. Nietzsche měl zase loni výročí sto let úmrtí, samozřejmě ale také doufáme, že tahle jména se budou dobře prodávat," vysvětluje redaktor nakladatelství Pavel Zach. Na příští rok pak prý Portál chystá čtyři další překlady. Populární anglická řada se ale letos neobjevila v Čechách poprvé: před pěti lety totiž vydalo dnes již zaniklé brněnské nakladatelství Ando kresleného Freuda a postmodernismus, tedy právě průkopnické krůčky zakladatele Appignanesiho. Srovnávat Junga s Freudem bylo doposud vyhrazeno hlavně psychoanalytikům, dvě knížky téže edice ale teď dávají i milovníkům komiksu zábavnou možnost vidět, jak se kdo povedl vystihnout tuší a perem. Očekávat silný umělecký zážitek jako třeba v případě dvoudílné knihy Maus od Arta Spiegelmana, který geniálně využil specifické řeči tohoto "pokleslého" žánru k vyjádření životního pocitu druhé generace potomků holocaustu, by bylo v případě malovaných otců psychoanalýzy přehnané, i skromnější záměr ale může dopadnout více či méně zábavně. Komiksový Freud se hemží hrůzostrašnými výjevy z neurotických snů, postavičky si nahrávají na repliky, na nosní klinice se místo pacientů pohybují jen obrovské nosy a nedbalá grafika dodává knize půvab laciné xeroxové kopie. Čtenář dílo odkládá poprskané smíchy a zároveň bez pocitu, že by autoři velikána psychoanalýzy o cokoli připravili. Podobně poctivý je i libretista kresleného Junga, veselou neučesanost ale nahrazuje poněkud školometský výklad. Spíše než bujarý komiks současná kniha o Jungovi připomíná ilustrované poučení o životě a díle a podobně je na tom i Nietzsche. Dělat závěry o šedesátisvazkové edici na základě tří knih ale samozřejmě nejde, a nezbývá tedy než si počkat na další. Na britských ostrovech právě láme rekordy prodejnosti komiksový Shakespeare a redaktor Icon Books Andrew Furlow se dušuje, že nic lepšího zatím v Cambridgi nenakreslili.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.Sdílet na signálech

Komentáře čtenářů

Příspěvků celkem: 0 / nových příspěvků: 0